Pin It

Przeżywasz wyjątkowe emocje, kiedy po raz pierwszy trzymasz swoje dziecko na rękach. Później emocje te stają się bardziej intensywne. Wystarczy przekroczyć próg domu, by doświadczyć zupełnie nowej rzeczywistości. I nawet jeśli chwilami czujesz się zagubiona, poznaj 5 faktów o życiu noworodka, które pozwolą ci inaczej spojrzeć na własne dziecko.

Fakt 1. Noworodek myśli, że jest częścią ciebie

Noworodkowi nigdzie nie jest tak dobrze, jak u mamy na rękach. Na rękach, na brzuchu, przy piersi, byle tylko z mamą. Kiedy odkładasz śpiącego maluszka do łóżeczka lub wózka, on od razu to wyczuwa i się budzi. Nie robi tego złośliwie! Noworodek po prostu jest przekonany, że jest częścią mamy, że stanowi jej integralny element, a nie osobny byt. Musi się dopiero poczuć osobną istotą, a to zajmie mu kilka tygodni. Na początku jednak należy wykazać się dużą dawką cierpliwości. I cieszyć z tej bliskości, której doznajecie po raz pierwszy w życiu.

Fakt 2. Płacz służy do komunikacji

Być może już dobrze to znasz. Twoje dziecko właśnie zostało nakarmione, przewinięte, ubrane w czyste i ciepłe ubranko. I płacze. Płacze, bo boli je brzuszek, bo ma kolkę? Płacze, bo chce się przytulić i nie być same? Płacze, bo obciera je pieluszka lub metka? Płacze, bo tobą manipuluje i chce zrobić na złość? Twoje dziecko płacze, bo chce ci coś przekazać. Inaczej nie potrafi. Ten czas, gdy będzie się do ciebie uśmiechać, gaworzyć i patrzeć prosto w oczy, dopiero nadejdzie. Póki twoje dziecko jest noworodkiem, okaż cierpliwość i wsłuchuj się w jego płacz, on zawsze coś znaczy, coś ważnego dla was. Z pewnością zauważasz, że kiedy tylko bierzesz swoje maleństwo na ręce, ono się najczęściej uspokaja. Tęsknota za bliskością mamy też może być powodem do płaczu. A skoro noworodek myśli, że jest częścią ciebie, chce być zawsze przy tobie.

Fakt 3. Noworodek ma więcej kości od dorosłego człowieka

Noworodek ma około 270 kości. A dorosły już tylko 206. Jak to możliwe? Odpowiedzialne za te zmiany jest proces wzrastania. W ciele noworodka część kości to po prostu chrząstki, które z wiekiem twardnieją i łączą się z innymi kośćmi. Tak dzieje się na przykład z kośćmi czaszki, które u noworodka są zupełnie „osobno”, aby ułatwić dziecku drogę przez kanał rodny. Gdy dziecko rośnie, rosną również kości i z czasem łączą się z sobą. Zdarza się, że po porodzie główka maluszka jest nieco wydłużona, a po kilku dniach lub tygodnia pięknie się formuje i nabiera kształtu.

Fakt 4. Noworodek śpi ile chce. I kiedy tylko ma na to ochotę

Ten fakt trzeba zaakceptować i pogodzić się z nim. Noworodek śpi naprawdę dużo i bez względu na okoliczności. Bywa, że dziecko potrafi zasnąć w czasie badania przez położną czy pediatrę, podczas karmienia a nawet kąpieli. Maluchy w wieku 1-3 miesiące przesypiają 16-20 godzin na dobę. Z upływem czasu dzieci śpią coraz krócej, jednak dla noworodka sen jest niezwykle istotny. To nie tylko kwestia odpoczynku. Podczas snu w mózgu maluszka zachodzą niezwykle skomplikowane procesy, tworzą się połączenia między neuronami, w przysadce mózgowej wyzwalany jest hormon wzrostu, buduje się także układ odpornościowy. I mało jest chyba piękniejszych widoków niż słodko śpiące dziecko 🙂

Fakt 5. Noworodek uwielbia zapach mamy. I ma doskonały węch

Wzrok noworodka jest słaby, dopiero zaczyna się rozwijać. Jednak jego węch działa na najwyższych obrotach. Zmysł węchu pojawia się u nienarodzonego dziecka już w 7. tygodniu życia płodowego. W trzecim trymestrze ciąży węch jest na tyle sprawny, że dziecko czuje zapachy przez wody płodowe. Oczywiście jest to głównie zapach mamy. Rodząc się maluszek ma tak sprawny zmysł węchu, że bez najmniejszego kłopotu odróżnia zapach mamy od zapachu innych ludzi. I doskonale wie, że to właśnie mama go przytula. Co więcej, noworodek jest w stanie przypełzać do piersi mamy kierując się wyłącznie węchem! Po prostu zna zapach mamy i jej mleka i dzięki temu wie doskonale, gdzie szukać pokarmu, bliskości i czułości.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ