wielkanocne zabawy dla dzieci
Pin It

Święta wielkanocne to nie tylko czas odnowy duchowej i kultywowania tradycji, ale także moment, w którym zatrzymujemy się na chwilę, by pobyć z bliskimi, odciąć się od codziennych obowiązków i po prostu świętować. To także świetna okazja do wspólnych rozmów, a dla maluchów – do zabaw. Ale w co się bawić? Poznaj 8 ciekawych pomysłów na zabawy wielkanocne dla dzieci.   

Szukanie jajek

To chyba najpopularniejsza zabawa związana z Wielkanocą, która przybyła do naszego kraju z Zachodu. Polega na ukryciu przez rodziców czekoladowych jajek (i innych słodyczy) w różnych miejscach. Jeśli pogoda sprzyja, najlepiej bawić się w ogrodzie. Jeśli nie, poszukiwania organizujemy w domu. Ciekawą opcją jest nie tylko ukrycie jajek, ale i stworzenie wskazówek dla maluchów (jeśli graliście w podchody, wiecie, o czym mowa). Mogą to być karteczki, które dzieciaki losują ze specjalnego słoika, a na nich instrukcje. Np. Jajka szukaj naprzeciwko miejsca, gdzie najczęściej tata czyta gazetę albo Jajko odnajdziesz w miejscu, w którym mama chowa swoje bransoletki. Możemy również pokusić się o stworzenie strzałek, rebusów itd. Wszystko zależy od kreatywności rodzica.

Przenoszenie jajek

Tę zabawę znają chyba wszyscy. Potrzebujemy do niej kilka ugotowanych jajek (w wersji dla ryzykantów – surowych) i łyżkę. Wyznaczamy start i metę, na torze możemy również ustawić przeszkody (np. butelki, krzesełko, wstążkę, pod którą należy przejść itp). Jeśli w zabawie będą uczestniczyć maluszki, ich zadaniem niech będzie po prostu przeniesienie jajka na łyżce do wyznaczonego celu. Starszaki mogą rywalizować na czas. Jeśli jest więcej dzieci, tworzymy drużyny. Komu jajko spadnie na ziemię, musi np. wykonać jakieś zadanie (10 przysiadów, 5 pompek itp.). Wygrani mogą otrzymać możliwość wyboru nagrody. Raczej nie wyróżniamy tylko zwycięzców, ma to być przede wszystkim dobra zabawa.

Ciuciu…jajka

To odmiana popularnej ciuciubabki. Losujemy albo wyznaczamy jedno dziecko. Zakrywamy mu oczy opaską. Jego zadaniem jest przejść z punktu A do punktu B po torze przeszkód (ale takich bezpiecznych, w których dziecko się nie potknie, a jedynie coś rozdepcze lub przewróci – np. pusta plastikowa butelka, papierowe kulki, szeleszcząca folia itp.) z zamkniętymi oczami. Drogę wskazują mu inne dzieci/dorośli, instruując w jakim kierunku ma iść.

Berek zając

Tutaj znów inspirujemy się starą jak świat zabawą w berka. Jedyną różnicą jest forma przemieszczania się uciekających i goniącego – zamiast biegać, kicają jak zające.

Zbijanie jajek

To zabawa, którą najlepiej organizować na dworze albo w miejscu, gdzie łatwo posprzątać. Potrzebujemy do niej ugotowanych na twardo jajek. Zasada jest prosta – należy zbić jajko przeciwnika tak, żeby własne pozostało całe. Wygrywa ten, czyje jajo pozostanie najdłużej nienaruszone.

Tor przeszkód

Z poduszek, maskotek, czy plastikowych butelek ustawiamy tor przeszkód. Uczestnicy muszą pokonać go… kicając. Jeśli do zabawy jest sporo dzieci, możemy podzielić je na dwie drużyny i stworzyć rywalizację w parach. Jeśli mniej, po prostu mierzymy czas i na końcu wyłaniamy zwycięzcę.

Toczenie jajek

Do zabawy potrzebujemy ugotowane na twardo jajka. Uczestnicy stają w szeregu. Na hasło start toczą jajka po ziemi. Zwycięża dziecko, którego jajko potoczyło się najdalej.

Wielkanocne skojarzenia

To zabawa raczej dla starszych dzieci i dorosłych. Jej zasady są proste: wybrane dziecko rozpoczyna grę podając jakieś słowo związane z Wielkanocą, np. jajko, zając, kurczak itp. Wraz z hasłem podaje do kolejnej osoby pisankę. Uczestnik, który otrzymał jajko i słowo, musi podać swój wyraz, który rozpoczyna się na ostatnią literę poprzedniego hasła. Jeśli było to jajko, kolejny uczestnik musi podać jakiś wyraz na literę O. Żeby było trudniej, skojarzenia powinny dotyczyć Wielkanocy i wiosny.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ