Pin It

Rynek pełen jest gadżetów, zabawek i przyborów dla rodziców i ich nowo narodzonych dzieci. Producenci zapewniają, że każdy z nich jest absolutnie konieczny i że bez niego dziecko będzie co najmniej zaniedbane. Podpowiadamy, które akcesoria dla niemowląt są zbędne oraz jak można je zastąpić w prosty i tani sposób.

Podgrzewacz do butelek

Sięgamy po niego np. w środku nocy, gdy maluch płacze i domaga się pożywienia natychmiast. Podgrzanie  mleka zajmuje wtedy kilka minut, po których najpewniej mleko będzie za gorące i spędzimy kolejne chwile na studzeniu go. Dzięki temu, zamiast ułatwiać nam życie, tylko niepotrzebnie nas irytuje. Równie dobrze sprawdzą się banalnie proste i tanie domowe sposoby, takie jak podgrzanie butelki przez chwilkę w garnku z ciepłą wodą.

Kilogramy zabawek

Tygodniowe lub miesięczne dziecko raczej nie skorzysta z mini-komputerów, przytulanek, kaczuszek, siedzisk i samochodzików. Za kilka miesięcy zacznie interesować się przedmiotami z najbliższego otoczenia i wtedy prawdopodobnie przywiąże się do jednej lub dwóch zabawek. Jednak większość tych przeznaczonych wyłącznie dla malutkich dzieci okazuje się być niestety stratą pieniędzy. Ponadto, przyszli rodzice często dostają ich sporo od znajomych i rodziny, więc kupno kolejnych naprawdę mija się z celem.

Mini-mebelki, mini-butelki…

Oglądając amerykańskie filmy rośnie nam serce na widok słodkich dziecinnych pokoików, pełnych malutkich krzesełek, stoliczków i szafek. Któż nie chciałby mieć podobnie urządzonego pokoju! Pamiętajmy jednak, że meble – nawet te dziecięce – to spory wydatek. Jeśli kupimy takie w rozmiarze dobrym dla dwulatka, po roku dziecko będzie już na nie za duże. Malutka szafa dla dwuletniej dziewczynki będzie tylko zbędnym bibelotem. Zanim maluch nauczy się w niej wieszać ubrania i tak będzie już w wieku, w którym dosięgnie do szafy czy półki normalnej wielkości. O ile nie mamy więc ochoty na zmianę mebli co rok, warto kupować je na wyrost, by starczyły na długie lata. Ostatnio producenci wpadli na jeszcze jeden pomysł, dzięki któremu mogą zarobić na „minimalizacji”. W sklepach pojawiły się malutkie butelki, przeznaczone wyłącznie na pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka. To zbędny wydatek, bo po miesiącu taka butelka będzie już za mała na potrzeby rosnącego noworodka.

Dziecinna tapeta

Różowa tapeta w myszki czy ściany pomalowane w słodkie kotki wyglądają zjawiskowo. Jednak  tak ozdobione ściany mogą szybko wyjść z mody, a zmiana tapet to długotrwała operacja, wymagająca czasu i pieniędzy. Może się okazać, że już siedmioletni chłopiec gwałtownie zbuntuje się na widok „dziecinnego” deseniu w jego pokoju. Na szczęście, obecnie możemy nadać ścianom dziecięcy charakter w prostszy sposób: za pomocą zmywalnych aplikacji, naklejek czy obrazków. Dzięki temu pokój może rosnąć razem z dzieckiem.

Wielki, drogi wózek

Zanim na świat przyjdzie dziecko, wydaje się że kupno takiego „kombajnu” to wspaniały pomysł. Później jednak, gdy po raz kolejny próbujemy upchnąć gigantyczną maszynę do samochodu lub wejść z nią do autobusu, zaczynamy zmieniać zdanie. Waży nawet kilkanaście kilogramów i zamienia spacer w zawody w podnoszeniu ciężarów. Do tego dochodzi cena. Zanim zainwestujemy kilka tysięcy złotych, spójrzmy na ten wydatek na chłodno, tym bardziej, że dziecko będzie korzystało z pierwszego wózka tylko przez około pół roku.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Coś w tym jest, czasem naprawdę nie trzeba wiele, by ułatwić sobie życie, a zbędne gadżety też się zdarzają i to niestety dosyć często. Chcemy by było przydatne, by ładnie wyglądało, by było „och i ach”, a to wcale nie jest konieczne. Akcesoria powinny być dobrane rozsądnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ