Atopowe zapalenie skóry u dziecka
Pin It

Wzrost zanieczyszczenia środowiska, wszechobecne chemikalia, przepełnione konserwantami i barwnikami kosmetyki – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. Intensywny świąd, zmiany zapalne pokryte pęcherzykami i nadżerkami, łuszczenie się i przesuszenie… Już co piąte dziecko musi znosić takie uciążliwe objawy. Jak walczyć z wypryskiem atopowym?

Skąd ta atopia?

Choć nie ma całkowitej pewności co do podłoża choroby, to najczęściej przyczyn upatruje się w uwarunkowaniach genetycznych. AZS ujawnia się na skutek kontaktu maluszka z czynnikiem alergizującym, którym może być określony rodzaj pokarmu (np. mleko, jajka, cytrusy), roztocza, kurz, sierść, substancje chemiczne. Skóra dziecka chorego na atopowe zapalenie jest sucha i łuszcząca się, a to na skutek braku płaszcza hydrolipidowego, który pełni funkcję ochronnej tarczy: z jednej strony zapobiega utracie wilgoci z wnętrza skóry, z drugiej natomiast utrudnia przenikanie do jej wnętrza drobnoustrojów. U niemowląt zmiany pojawiają się przeważnie na twarzy: policzki są zaczerwienione i pokryte sączącymi się krostkami. Czasem pokrywają także tułów, kończyny, szyję i głowę. Tym, co najbardziej dokucza, jest silny świąd, który zapewnia bezsenne noce i dziecku, i rodzicom.

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, które towarzyszy choremu przez całe życie. Na szczęście choroba może przechodzić w stan remisji, czyli ustąpienia objawów, na wiele dni, miesięcy, a nawet lat. Leczenie polega w głównej mierze na eliminowaniu z otoczenia maluszka alergenów, które mogą wywoływać objawy, oraz na łagodzeniu dolegliwości skórnych poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i leków. Jakie to preparaty?

Nawilżaj i natłuszczaj

Skóra dziecka z wypryskiem atopowym jest bardzo delikatna, wrażliwa i przesuszona. Bardzo łatwo ulega podrażnieniom, a na skutek rozdrapywania krostek może dochodzić do nadkażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Codzienna pielęgnacja nie jest więc łatwa. Jej podstawę stanowi systematyczne, kilkukrotne w ciągu dnia, nakładanie na skórę nawilżająco-natłuszczających emolientów.


Obejrzyj recenzję produktów do skóry atopowej dla niemowląt 


Kąpiele powinny być krótkie, aby ograniczyć do minimum kontakt z wodą, która – paradoksalnie – przyczynia się do utraty nawilżenia skóry. W kąt muszą pójść zwykłe zasadowe mydła, a zamiast nich należy sięgać po specjalne płyny do kąpieli emoliacyjnych. Po kąpieli należy osuszyć skórę dziecka, delikatnie dociskając do niej bawełniany ręcznik (nie wolno trzeć!), i posmarować wybranym emolientem. Odpowiednie preparaty emoliacyjne kupić można w aptece (np. Oilatum, Balneum Baby Basic, Emolium). Ich regularne stosowanie pomoże odbudować płaszcz hydrolipidowy, skóra będzie gładka, nawilżona i zmiękczona.

Czego unikać?

Kolejnym krokiem, który należy podjąć, jest próba zminimalizowania kontaktu dziecka z alergenami nasilającymi dolegliwości, a najlepiej całkowite wyeliminowanie ich. Problem w tym, że… nie zawsze wiadomo, co wywołuje reakcję alergiczną. Dlatego należy dbać o porządek w mieszkaniu, ograniczając ekspozycję maluszka na kurz i roztocza. Konieczne jest zastąpienie tradycyjnych chemikaliów, np. proszków do prania, takimi środkami, którą mogą być stosowane przy dzieciach z alergią. Niewskazane są ubranka z materiałów drażniących lub wzmagających pocenie się. Najlepsza będzie bawełna i jedwab.

Największą uwagę należy zwrócić na jedzenie, które podajemy bobasowi (lub na spożywane przez nas, gdy karmimy piersią). Warto, w porozumieniu z lekarzem, stopniowo usuwać z diety wybrane pokarmy i uważnie obserwować dziecko, czy objawy ustępują. Jeśli natomiast planujemy wprowadzić nowy produkt, trzeba to robić małymi porcjami, stopniowo, zwracając uwagę na reakcję malucha.

Czasem dolegliwości są tak nasilone, że niezbędna jest pomoc farmakologiczna. Przy bardzo intensywnym świądzie, który utrudnia bobasowi zasypianie i sprawia, że jest niespokojny, sprawdzą się leki antyhistaminowe. W celu łagodzenia zmian skórnych zaleca się miejscowo stosowane maści sterydowe, a przy nadkażeniach bakteryjnych – antybiotyki.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ