Pin It

Wiele z nas kojarzy objawy jetlagu – to przede wszystkim senność, rozkojarzenie i wyczerpanie. Ostatnio naukowcy udowodnili, że te same objawy… mogą towarzyszyć przyjściu na świat potomka. Z punktu widzenia wiecznie niewyspanych młodych mam to żadna nowość.

Badania przeprowadzone na zlecenie Johnson’s Baby pokazują, że trzy czwarte rodziców cierpią na niedobór snu podczas pierwszych tygodni lub miesięcy po przyjściu na świat małego „złodzieja czasu”. Spośród tysiąca mam dzieci poniżej czwartego roku życia, połowa nie przesypia nocą rekomendowanych ośmiu godzin, a co trzecia budzi się trzy lub więcej razy w nocy. Amerykańscy rodzice ukuli więc nowy termin – babylag, który charakteryzuje się stanem, gdy oczy same się zamykają i marzymy tylko o drzemce. To częste zmartwienie młodych rodziców.

Przez wieczne niewyspanie zdarzają im się liczne pomyłki. Jedna z badanych mam przyznała, że powiesiła niedawno suche pranie na sznurze i pomyliła lodówkę ze zmywarką, przez co do tej drugiej włożyła mleko. Na portalu Parentdish.co.uk do badań odniósł się doktor Dev Benerjee, ekspert do spraw zaburzeń snu. –Termin „babylag” jest bardzo trafny, bo stan, którego doświadczają rodzice jest bardzo podobny do tego, który odczuwamy przy mocnym jetlagu, gdy wielokrotnie latamy na długich trasach – wyjaśnił. – Gdy rodzice są regularnie budzeni w środku nocy, rzadko zapadają w głęboką fazę snu, przez co odmawiają ciału szansy na regenerację i nabranie energii na następny dzień – podkreślał lekarz.

Przebadani rodzice podzielali chyba zdanie lekarza, dlatego 1/5 mam przyznała, że dałaby 500 funtów za jedną, przespaną od zmierzchu do świtu noc. Nieco mniej młodych matek powiedziało, że aby doświadczyć błogiego, nie zakłóconego niczym snu, gotowa byłaby w zamian odstawić na miesiąc czekoladę.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ