Pin It

Zgodnie z informacją podawaną przez Instytut Matki i Dziecka każdy noworodek musi przejść badania przesiewowe. Sprawdź jak takie badanie wygląda i dlaczego jest tak ważne dla noworodka.

Od ponad 18. lat noworodki w Polsce poddawane są obowiązkowym i bezpłatnym badaniom przesiewowym, które pomagają wykryć choroby najgroźniejsze dla przyszłego rozwoju dziecka. W pierwszych dniach, a nawet latach życia dziecka zarówno lekarze, jak i rodzice mogą być nieświadomi tego, co dzieje się wewnątrz organizmu dziecka. Badanie przesiewowe pomaga zdiagnozować te choroby, które w pierwszej fazie życia noworodka przebiegają bezobjawowo, siejąc przy tym nieodwracalne spustoszenie w organizmie.

Niebezpieczne trio

Badanie przesiewowe pomaga w wykryciu trzech najbardziej niebezpiecznych chorób dla noworodka: fenyloketonurię,  hipotyreozę (niedoczynność tarczycy) oraz mukowiscydozę. Każda z nich niesie ze sobą wielkie ryzyko powikłań, które w szybkim tempie mogą doprowadzić do upośledzenia umysłowego, uszkodzenia układu oddechowego lub pokarmowego, a nawet śmierci dziecka.

Fenyloketonuria – to choroba genetyczna i występuje statystycznie u jednego na 7 tys. noworodków. Niezdiagnozowana choroba daje o sobie znać już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jej pierwszym symptomem jest opóźnienie rozwoju psychoruchowego, które z czasem prowadzi do bardzo głębokiego upośledzenia umysłowego.

Hipotyreoza (niedoczynność tarczycy) – nieodpowiednia praca tarczycy jest jednym z najczęstszych problemów uniemożliwiającym prawidłowy rozwój noworodka. Niedoczynność tarczycy można wykryć jedynie poprzez badanie krwi. Jeśli choroba nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie przyczyni  się do nieprawidłowego rozwoju mózgu, co w efekcie doprowadzi do nieodwracalnych zmian w rozwoju psychicznym dziecka. Hipotyreoza bardzo często spowodowana jest złą pracą tarczycy matki w czasie ciąży. Lekarze zalecają, aby zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie jej trwania wykonać badania poziomu hormonów tarczycy. Badanie tarczycy nie jest w Polsce refundowane, jednak warto je wykonać dla bezpieczeństwa własnego i dziecka. Zarówno dziecko, jak i osoba dorosła leczone są poprzez podawanie hormonów tarczycy, które regulują pracę tego organu.

Mukowiscydoza – to jedna z najbardziej „rozreklamowanych” chorób występujących u noworodków. Lekarze słusznie przed nią przestrzegają, ponieważ jej objawy widoczne są dopiero między 3. a 5. rokiem życia dziecka, kiedy jej zdiagnozowanie jest bardzo trudne, bo maluch leczony jest na wiele innych chorób wywołanych przez mukowiscydozę.  Jest to jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych u dzieci, a jednocześnie jedna z najbardziej niebezpiecznych. Dotyka jedno na 2,5 tys. noworodków. Mukowiscydoza to tak zwana choroba wieloukładowa, bo dotyczy głównie oskrzeli, płuc, dróg oddechowych oraz układu trawiennego (zaburzenie drożności jelita, niewydolność trzustki), powodując wiele infekcji i komplikacji w funkcjonowaniu każdego z nich. W najgorszym przypadku mukowiscydoza może doprowadzić również do marskości wątroby. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, a noworodek poddany leczeniu, tym bardziej rosną jego szanse na przeżycie.

Badanie na bibułce

Do przeprowadzenia badania przesiewowego potrzebna jest specjalna bibułka, na której umieszcza się odrobinę krwi niemowlaka. Badanie przesiewowe można wykonać dopiero między 4. a 5. dobą życia dziecka, ponieważ właśnie w tym czasie praca organizmu noworodka jest już w pełni ustabilizowana. Najczęściej pobraniem i odesłaniem bibułki do laboratorium zajmują się pracownicy szpitala. Jednak jeśli mama i dziecko opuszczą szpital przed upływem 4. dnia, wtedy mama sama musi umieścić próbkę krwi dziecka na bibułce, która zostanie jej z pewnością przekazana w szpitalu. Po wyschnięciu i opisaniu bibułki, zabezpieczona próbka trafia do laboratorium. Później pozostaje nam już tylko czekać na wyniki.

Bez paniki

W czasie badania przesiewowego często zdarzają się wyniki na tak zwanej granicy normy. W takim przypadku badanie zostaje powtórzone. Nie zawsze oznacza to jednak wystąpienie choroby. O wyniku badania rodzice są zawsze powiadamiani, bez względu na jego wynik. W momencie, kiedy okaże się, że badanie wykazało przekroczenie ustalonych norm, dziecko natychmiast kierowane jest do przychodni specjalistycznej, gdzie będzie leczone już w konkretnym kierunku, a rodzice otrzymają fachowe informacje na temat stanu zdrowia swojej pociechy. Przede wszystkim należy pamiętać jednak o tym, że tylko wczesna diagnoza pozwoli na wyleczenie lub zatrzymanie choroby dziecka.

Informacji na temat badań przesiewowych udziela Zakład Badań Przesiewowych działający przy Instytucie Matki i Dziecka, ul. Kasprzaka 17 a Warszawa, tel. 22 32 77 161.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ