Pin It

Czasem mama nie może karmić piersią swojego dziecka, a bardzo chce, by jej maleństwo dostawało kobiecy pokarm. Są miejsca, gdzie takie mleko można dostać. Taki pokarm jest dokładnie przebadany i bezpieczny dla dzieci. W wielu miejscach na świecie, także w Polsce, powstają kolejne banki mleka.

– Główną ideą takiej instytucji jest bezpieczne dzielenie się pokarmem. Jest to pewna forma wolontariatu, ponieważ honorowe dawczynie dzielą się tym, co ich organizm ma w tym momencie najlepsze dla dzieci – mlekiem. Te kobiety, które mają pokarm w nadmiarze, mogą go oddać do przebadania i dzięki temu przekazać go innym dzieciom – mówi dr n. biol. Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Ważne jest to, że z banku mleka nie może korzystać mama, która po prostu podjęła decyzję o tym, że nie będzie karmić piersią. Taką pomoc mogą otrzymać te kobiety, które nie mogą karmić z przyczyn niezależnych od nich.

„Mamy mleko dla wcześniaka”

W szpitalu im. prof. Orłowskiego w Warszawie przeszło rok temu ruszył pilotażowy program, który opiera się na idei banku mleka i jest skierowany właśnie do wcześniaków. Program realizowany w Szpitalu im. W. Orłowskiego jest ograniczony do pacjentek szpitala i ich dzieci, ale są już plany, aby stworzyć w Warszawie placówkę otwartą na współpracę z mamami z całej Warszawy i regionu.

To rodzice wiedzą, co dla dzieci jest najlepsze

Jak podkreśla dr Wesołowska, sama inicjatywa powstała w roku 2007 i rozpoczęła się od Stowarzyszenia na rzecz Banku Mleka. – Ten pomysł powstał w głowach rodziców i tak naprawdę najpierw większy problem był z tym, żeby przekonać pracowników medycznych o słuszności tej idei. Z czasem ten pomysł zaczął jednak zdobywać coraz większe uznanie – dodaje. Warto też zaznaczyć, że przez rok trwania programu w szpitalu Orłowskiego, jeszcze ani razu nie zdarzyła się odmowa skorzystania z takiej pomocy. Mamy, które są dobrze poinformowane przez pracowników i wolontariuszy o takiej możliwości, zgadzają się zarówno na oddanie nadmiaru mleka, jak i na podanie go swojemu dziecku.

Samo powstawanie banków mleka może przyczynić się do usankcjonowania tzw. „podziemia laktacyjnego”. Dzięki temu mleko jest dokładnie przebadane, pokarm trafia do tych, którzy tego naprawdę potrzebują. – Tak naprawdę w warunkach domowych nie da się przeprowadzić odpowiedniego procesu pasteryzacji, by potem móc bezpiecznie podać taki pokarm swojemu dziecku. Dzięki bankom mleka można też promować samą ideę karmienia piersią i wspierać kobiety, które z różnych przyczyn nie mogą w ten sposób karmić swojego dziecka – zaznacza dr Wesołowska.

Na 28 maja planowane jest otwarcie banku mleka w Toruniu w Szpitalu im. Rydygiera. Będzie to pierwszy bank regionalny, z którego będzie mogła skorzystać każda mama z województwa kujawsko – pomorskiego, która ma taką potrzebę.

Łącznie w Europie jest 186 banków mleka i planuje się otworzyć 13 kolejnych. Najwięcej takich instytucji jest we Francji , Szwecji i we Włoszech.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ