Bezpieczeństwo w domu - dziecko, zapałki i widelce
Pin It

Tuż po porodzie wydaje wam się, że zostało jeszcze mnóstwo czasu na to, aby przygotować mieszkanie dla nowego mieszkańca. W końcu dzidziuś nawet jeszcze nie raczkuje! Jednak czas z maluchem płynie błyskawicznie i lada moment może już być za późno. Warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu.

Sześciomiesięczny szkrab pakujący palce do kontaktu, roczny maluch wyjmujący z szuflady śrubokręt, dwulatek sięgający rączkami do rozgrzanego piekarnika…To niestety całkiem realne scenariusze zachowań, jakie mimowolnie zdarzają się najmłodszym. Do tego dochodzą ostre kanty stołów i krzeseł, wysypujące się z pojemnika pinezki czy szpilki i dziesiątki innych, mrożących krew w żyłach wariantów. Przewidzenie wszystkich wymaga użycia wyobraźni, bo dorosłemu często nawet do głowy nie przychodzi, co groźnego może kryć się w pozostawionym na stole bez opieki puzderku na biżuterię. Wyobraźnia dzieci nie zna jednak granic, dlatego warto zawczasu przewidzieć, co może im zagrozić.

Uwaga na meble

Trudno powiedzieć, jak radziły sobie nasze mamy i babcie z meblami, które tak chętnie przewraca i otwiera małe dziecko. Na szczęście obecnie w każdym sklepie z akcesoriami dla dzieci i markecie budowlanym możemy kupić zabezpieczenia, które nie pozwolą malcowi otworzyć szuflad. Warto również przetestować, czy nasze meble są stabilne, zanim zrobi to maluch. Przynajmniej na czas pierwszych lat życia dziecka warto przenieść kulawe stoły i łatwo wywracające się krzesła do piwnicy. Rzeczy, które muszą znajdować się na stałe na blacie (laptop, lampa, garnki na kuchence) można zabezpieczyć specjalnymi, metalowymi płotkami. Zamocowane do ściany zabezpieczają przed najmłodszymi mieszkańcami domu, a pod ich nieobecność można je zwinąć i bez przeszkód korzystać ze sprzętów. Jeśli przypadkiem planujecie kupić kuchenkę, zwróćcie uwagę na modele z zabezpieczonym zamknięciem. Uniemożliwią dziecku otwarcie piekarnika. Jeśli rodzina czy przyjaciele planują dać młodym rodzicom sprzęty AGD, również warto ich uczulić, by wybierali te, które mają stosowne zabezpieczenia. Na rynku są zmywarki, mikrofalówki, miksery i czajniki ze stosownymi blokadami. Dla młodych rodziców taki prezent będzie podwójnie wartościowy, bo wyeliminuje choć kilka ze zmartwień związanych z bezpieczeństwem w domu.

Zapałki na cenzurowanym

Wszyscy rodzice wiedzą, że właściwie każdy mały przedmiot może być przez dziecko połknięty. Jednak te ostre i niebezpieczne warto włożyć do najwyższych szuflad, by maluch nie miał z nimi styczności. Na cenzurowanym są też zapałki, które można zastąpić zapalniczką z blokadą anty dziecięcą. Wszystkie środki czystości i kosmetyki powinny być przechowywane w wysokich lub dobrze zabezpieczonych szafkach. Maluch może w kilka sekund wypić ulubione perfumy mamy, co może się dla niego skończyć tragicznie. Jeśli nie mamy gdzie trzymać płynów do mycia naczyń czy szamponów, zainwestujmy w te ekologiczne. W przypadku wypicia ekologicznego płynu czy szamponu o naturalnym składzie malcowi nie stanie się tak duża krzywda, jak w przypadku chemicznych, żrących detergentów. Proszek do prania można zastąpić kulami piorącymi – są bezpieczne dla dziecka a przy okazji nie uczulają. Na koniec: każda mama wie, że gniazdko elektryczne plus dzieci równa się kłopoty. Dlatego wycieczka do sklepu dziecięcego czy budowlanego po zabezpieczenia na gniazdka powinna być pierwszym, co zrobimy, wiedząc, że w naszym domu niedługo zamieszka maluch.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ