Certyfikaty na zabawkach - co oznaczają?
Pin It

Mimo tego, że wszystkie misie i grzechotki na pierwszy rzut oka wyglądają bezpiecznie – nie zawsze tak jest. Można powiedzieć, że zabawka to „grubsza sprawa” i trzeba o niej wiedzieć więcej niż nam się wydaje. Co oznaczają poszczególne certyfikaty na zabawkach?

Co to jest zabawka?

Zacznijmy od polskiego prawa, które w przepisach jasno określa co to jest zabawka, jak powinna być wykonana i co powinno się znaleźć na jej opakowaniu. Przytoczymy tylko kilka podstawowych zasad w prawie, bo noszenie całej ustawy na zakupy świąteczne i urodzinowe nie ma większego sensu.  Polskie prawo terminem  „zabawka” określa dowolny produkt lub materiał zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy dla dzieci do lat czternastu. Każdy producent zabawek musi jednak na wstępie ustalić konkretnie dla jakiej grupy wiekowej będą przeznaczone dane zabawki.

– Producent, wytwarzając zabawkę, niezależnie od spełnienia ogólnych wymagań bezpieczeństwa określonych w odrębnych przepisach, uwzględnia również wiek i rozwój dziecka, dla którego jest ona przeznaczona oraz typowe i możliwe do przewidzenia zachowanie się dzieci w tym wieku – wyjaśnia Piotr Gawlica, prawnik.

Zabawki produkowane z myślą o niemowlętach musza być szczególne. – Przy ocenie zagrożenia związanego z używaniem zabawki producent uwzględnia umiejętności dziecka, w szczególności w odniesieniu do zabawek, które z racji swojej funkcji, rozmiarów i właściwości są przeznaczone dla dzieci do lat trzech – dodaje prawnik.

Dzięki takim zapisom prawnym możemy mieć pewność, że jeszcze zanim zabawka zostanie wyprodukowana, spełnia ogólnie obowiązujące normy już z samego założenia. – Przepisy dotyczące produkcji oraz oznakowania zabawek muszą być uwzględniane już w fazie jej projektowania – podkreśla Piotr Gawlica. Jeśli powołać się na powiedzenie, „dobre opakowanie to już połowa sukcesu”, w przypadku grzechotek i innych gadżetów ma ono kluczowe zadanie. Jakie informacje powinny być zawarte na opakowaniu? Oto najważniejsze:

  • nazwa lub imię i nazwisko, znak firmowy i adres producenta,
  • napis:  „Zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 r. w sprawie szczegółowych warunków dotyczących bezpieczeństwa zabawek”,
  • informacja o tym, czy używanie danej zabawki niesie za sobą jakieś dodatkowe niebezpieczeństwa, na przykład informacja o składnikach uczulających (bardzo często takie alergeny zawierają tak zwane „zabawki odpustowe” lub ręcznie malowane).
Dobra zabawka  – co musimy wiedzieć o atestach

Fakt posiadania atestu przez jakiś produkt najczęściej daje nam gwarancję jego bezpieczeństwa. Niestety w kwestii zabawek nie zawsze tak jest, bo… z punktu widzenia polskiego prawa producent może taki atest przyznać sam sobie. Zapytacie: ale jak? Wystarczy, iż uzna, że to, co wyprodukował, jest w jego mniemaniu produktem spełniającym wszystkie normy. Dotyczy to przede wszystkim znaczku CE. Spójrzmy!

Taki znaczek musi mieć każda zabawka, którą chcemy kupić dziecku. Zgodnie z prawem, umieszczenie takiego oznakowania na produkcie oznacza, że „zabawka spełnia wymagania bezpieczeństwa określone w rozporządzeniu”. Jest to znak obowiązujący wszystkich producentów w Unii Europejskiej i każde państwo członkowskie posiada odpowiednią instytucję, która nadzoruje, czy  dany przedsiębiorca słusznie takim certyfikatem się posłużył. Sposób produkcji na przykład zabawek w Chinach musi być zgodny z europejskim. Niestety ze względu na koszty nie zawsze tak jest, a odległość również utrudnia sprawdzenie faktycznego stanu. Dlatego, drogie mamy, patrzcie uważnie na zdanie „made in…”

TUVJeśli zabawka, którą chcemy kupić, posiada na etykiecie takie logo, oznacza to, że jeszcze zanim trafiła do sprzedaży, została sprawdzona przez niezależne laboratorium, które posiada prawo do przyznania takiego certyfikatu.

Ten dobrze znany wszystkim mamom certyfikat przyznawany jest przez polski ośrodek badawczy Instytut Matki i Dziecka. Jednostka opiniuje również wiele innych produktów przeznaczonych dla dzieci, na przykład pościel i żywność.

FSCNa ten znaczek musimy zwrócić uwagę, kiedy mamy zamiar kupić zabawkę z drewna. Znak FSC gwarantuje, że drewniany produkt został wyprodukowany z drewna, którego uprawa została przeprowadzona zgodnie z zasadami dobrej gospodarki środowiskowej.

Podsumowując – jeśli do tej pory uważałyście, że „stos” karteczek dołączony do pluszowego misia jest zupełnie niepotrzebny, być może warto zmienić zdanie, bo dzięki temu można uniknąć wielu wypadków i chorób waszego malucha.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ