Pin It

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców ze Szwecji i Szkocji, u maluchów, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, ryzyko rozwoju alergii jest większe niż u dzieci urodzonych naturalnie. Zależność – cesarskie cięcie a alergia – jest zatem popularnym zjawiskiem. Przyczyną może być występujące u niemowląt mniejsze zróżnicowanie flory bakteryjnej jelit. 

Naukowcy zanalizowali rozwój flory bakteryjnej jelit u 24 dzieci do ukończenia przez nie 2. roku życia. Dziewięć maluchów przyszło na świat przez cesarskie cięcie, natomiast 15 – drogą naturalną. Jakie wyniki uzyskano?

Okazało się, że u dzieci urodzonych na drodze cesarskiego cięcia występowało mniejsze zróżnicowanie bakterii jelitowych w ciągu dwóch pierwszych lat ich życia niż u dzieci urodzonych naturalnie. Dotyczy to szczególnie bakterii z grupy Bacteroidetes, które – jak wynika z wcześniejszych obserwacji – odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie przed alergiami. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są więc bardziej narażone na alergie, ale również m.in. na syndrom drażliwego jelita.

Wszystko wskazuje na to, że aż do momentu narodzin jelita dziecka są całkowicie sterylne. Kolonizacja przez różnego rodzaju bakterie jest niezbędna do właściwego wykształcenia odporności na przestrzeni pierwszych lat życia. Jeśli występują zaburzenia w tym procesie, układ immunologiczny może nieprawidłowo reagować na obecne w otoczeniu antygeny, np. występujące w pożywieniu. Podczas naturalnego porodu maluch ma kontakt z bakteriami już w jego trakcie, w kanale rodnym, i już wtedy zaczyna się kształtować flora jelitowa.

„Czasami cesarskie cięcie jest konieczne. Jednak ważne jest, aby zarówno przyszła mama, jak i lekarze byli świadomi, że taki sposób porodu może wpłynąć na przyszłe zdrowie dziecka”, mówi prof. Maria Jenmalm.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ