Pin It

17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka. Okazuje się m.in. że chłopcy częściej od dziewczynek rodzą się przedwcześnie oraz łatwiej zapadają na schorzenia związane z „wcześniactwem”.  Lekarze i naukowcy nieustannie podejmują próby lepszego zrozumienia przyczyn i konsekwencji przedwczesnego porodu. 

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii ryzyko przedwczesnego porodu jest o ok. 14 proc. wyższe w przypadku chłopców. W 2012 roku na świat przyszło ponad 34 tys. chłopców urodzonych przed 37. tygodniem ciąży, przedwcześnie urodzonych dziewczynek było natomiast ponad 28 tys. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii ok. 8 proc. wszystkich porodów to porody przed terminem. W Skandynawii odsetek ten wynosi ok. 5 proc., natomiast w Stanach Zjednoczonych ok. 12 proc.

Jak mówi prof. Joy Lawn: „Jeśli chłopiec i dziewczynka urodzą się przedwcześnie w takim samym terminie, to większe ryzyko zgonu czy różnych powikłań dotyczyć będzie chłopca. Nawet w macicy dziewczynki szybciej dojrzewają niż chłopcy, dzięki czemu nawet jeśli rodzą się wcześniej, mają większe szanse na to, że np. płuca i inne organy będą lepiej rozwinięte”.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii umiera ok. 1300 noworodków na skutek komplikacji związanych z wcześniactwem, dotyczy to szczególnie tych maluchów, które przychodzą na świat przed 28. tygodniem ciąży.

Źródło: www.dailymail.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ