Chusta lub nosidło: czy można nosić dziecko przodem do świata?
Pin It

Wkładanie dziecka do nosidła lub chusty przodem do świata ma najczęściej zaspokoić jego ciekawość i nie ograniczać mu pola widzenia. Czy taka pozycja jest jednak właściwa dla malucha? 

– Pozycja, w jakiej będziemy nosić dziecko w nosidle czy chuście, wpływa na jego rozwój kośćca, aparatu ruchu, koordynację, a także postrzeganie świata – mówi Gabriela Eliasz-Łukasiewicz, fizjoterapeutka. – Dziecko poznaje, czy dane miejsce jest bezpieczne po reakcji mamy lub taty. W pozycji przodem do świata (także w wózku) nie widzi twarzy rodzica i nie może nawiązać z nim kontaktu wzrokowego – dodaje.

Nie jest to jednak główna wada takiego ułożenia dziecka. Pozycja przodem do świata jest przede wszystkim niefizjologiczna, niezgodna z anatomią malucha, co w konsekwencji może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Do tego maluch będzie miał jeszcze nadmiar bodźców, a rodzic – ból pleców.

Co dzieje się podczas noszenia dziecka przodem do świata? – Spotykam dzieci w pozycji tyłem do rodzica w różnym wieku i w zależności od tego można zwrócić uwagę na kilka nieprawidłowości – mówi Gabriela Eliasz-Łukasiewicz. Przede wszystkim:

1. Dziecko jest w niewłaściwej pozycji – ma nadmiernie wyprostowane plecy, nie może ułożyć się w pozycję żabki z zaokrąglonymi plecami i podkurczonymi nogami (pozycja fizjologiczna). Noszenie przodem utrudnia przyjęcie prawidłowej pozycji. Kręgosłup dziecka jest też nienaturalnie wypychany do przodu przez to, że opiera się o klatkę piersiową rodzica (co z kolei utrudnia mu oddychanie).

2. Nóżki dziecka zwisają bez podparcia – nie ma możliwości właściwego ułożenia nóżek dziecka (ze zgiętymi kolanami), a bioderka nie mogą uzyskać prawidłowej pozycji (tzw. żabka). Nogi dziecka bezwładnie zwisają oraz uderzają w trakcie chodzenia o ciało dorosłego.

3. Obciążenie ciała koncentruje się na kroczu dziecka – dziecko ciężarem swojego ciała uciska jądra lub spojenie łonowe. Gdy wybieramy nosidło, lepiej unikać tzw. „wisiadeł” – nosideł z wąskim pasem, które powodują, że ciężar dziecka spoczywa na jego kroczu.

4. Główka nie jest zabezpieczona – nie ma żadnego podparcia. Główka nie jest w ten sposób chroniona przed wstrząsami, które towarzyszom krokom rodzica. Nie jest też zabezpieczona w sytuacji, gdy maluch zaśnie. – Dziecko zwrócone twarzą do rodzica opiera głowę na jego klatce piersiowej. Gdy zaśnie, może swobodnie oddychać i czuć się komfortowo – mówi Gabriela Eliasz-Łukasiewicz. – Dziecko odwrócone tyłem do rodzica na ma na czym oprzeć głowy. Jest to istotne także u niemowląt, które potrafią już trzymać głowę, są aktywne i utrzymują napięcie tułowia. Kiedy dziecko się zmęczy, jego napięcie mięśniowe opada, głowa nie ma żadnego oparcia i jest po prostu zawieszona – dodaje.

5. Nadmiar bodźców – dziecko ustawione przodem do świata jest narażone na nadmiar bodźców. Jego układ nerwowy nieustannie jest stymulowany. Kiedy się czegoś przestraszy, nie ma możliwości wtulić się w rodzica. To może powodować nadmierne napięcie lub przestymulowanie (które później może być odreagowane np. trudnym do ukojenia płaczem).

6. Bóle pleców u rodzica – pozycja przodem do świata niekorzystnie wpływa na postawę osoby noszącej. – Rodzic, aby utrzymać równowagę, musi mocno odgiąć się do tyłu przez co pogłębia sobie lordozę lędźwiową oraz zawiesza na więzadłach i ścięgnach miednicy i kolan, co może prowadzić do bólów pleców – tłumaczy fizjoterapeuta.

Lepszym rozwiązaniem będzie noszenie dziecka na plecach lub na biodrze w dobrze dobranym nosidle albo w chuście.

wisiadło how-would-you1

wisiadlo

noszenie przodem

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ