co rozśmiesza dziecko
Pin It

Pierwszy ząbek, pierwsze słowo, pierwsze samodzielne kroki… Każdy rodzic z niecierpliwością wyczekuje wszelkich oznak, że jego maluszek zdrowo się rozwija, a każdy tego typu moment jest źródłem ogromnej satysfakcji. Mnóstwo frajdy przysparza również pierwszy uśmiech dziecka. To właśnie niemowlęcy śmiech zainteresował brytyjskich naukowców, którzy postanowili rozwiązać tajemnicę, co rozśmiesza niemowlaka tak naprawdę. 

Dziecięcy śmiech zanalizował zespół specjalistów z University of London pod nadzorem dr Caspar Addyman. „Dzięki zrozumieniu dzieci lepiej rozumiemy dorosłych. Dzieci są małymi naukowcami, którzy nieustannie odkrywają świat, a my razem z nimi”, mówi dr Addyman.

Badacz stworzył szczegółowy kwestionariusz skierowany do rodziców. Poprosił ich również o przesyłanie nagrań video i zdjęć pokazujących, co wywołuje śmiech u ich maluchów. Do tej pory w ankiecie wzięło udział ponad 1400 rodziców z 25 krajów świata.

„Jedną z największych niespodzianek było odkrycie, że śmiech jest obecny już u najmłodszych. 90 proc. dzieci uśmiechnęło się w ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia, a w ciągu kilku kolejnych tygodni zaczęło śmiać się w głos. Tylko nieliczni rodzice deklarowali, że ich dzieci nie śmiały się przez pierwszy rok życia, co sugeruje, że już od momentu narodzin dostrzec można różnice w temperamentach”, mówi psycholog.

Okazało się również, że większym poczuciem humoru odznaczają się chłopcy. Uczestnicy badania deklarowali, że synowie uśmiechali się zdecydowanie częściej niż córki. Jak jednak zauważa dr Addyman, może to być wynikiem zachowania samych rodziców. Jeśli sądzimy, że chłopcy uśmiechają się częściej, częściej też będziemy podejmować próby rozśmieszenia ich. Naukowiec podkreśla również, że śmiech odgrywa niezwykle ważna rolę w życiu dziecka. Płacz jest sygnałem, że dzieje się coś złego, podczas gdy śmiech oznacza dokładnie coś innego – maluch poprzez uśmiech chce przekazać „rób dalej to, co robisz”.

Co najczęściej wprawia dzieci w dobry nastrój?

Łaskotanie. Dotyk jest na początku najlepszym sposobem na wywołanie uśmiechu u malucha. Nawet jako dorośli żywo reagujemy na łaskotanie, które związane jest z pobudzaniem różnych zakończeń nerwowych w skórze.

Zaglądanie w lustro. Wiele maluchów śmieje się, gdy widzi swoje odbicie w lustrze. Jak jednak twierdzą naukowcy, dziecko do ukończenia co najmniej 18. miesiąca życia nie identyfikuje odbicia w lustrze ze swoją osobą. Co więc jest źródłem radości? Dr Addyman twierdzi, że maluchy rozbawia fakt, że osoba, którą widzą, robi dokładnie to samo, co one.

Pluskanie w wodzie. Niektóre dzieci nie przepadają za kąpielą, podczas gdy inne uwielbiają pluskać się w wodzie. Kontakt z wodą przypomina im pobyt w brzuchu mamy, gdzie było ciepło i mokro.

Akuku. W czołówce sytuacji, które wywołują śmiech u dzieci na całym świecie, jest zabawa w „akuku” (zabawa polegająca na zakrywaniu i odkrywaniu twarzy). „Małe dzieci nie mają poczucia czasu, więc za każdym razem, gdy ktoś się nagle przed nimi ukazuje, jest dużym zaskoczeniem. Dodatkowym źródłem radości jest fakt, że osobą, która „powraca” jest ich ukochany rodzic”, wyjaśnia dr Addyman.

Przytulanki. Zdecydowana większość ankietowanych rodziców przyznaje, że ich dzieci uwielbiają lalki i przytulanki. Jak wyjaśnia psycholog, choć maluchy rozumieją, że zabawki nie są tak naprawdę żywymi istotami, to mimo to potrafią w pewnym stopniu traktować je z empatią.

Grzechotki. „Czasami śmiech związany jest z poczuciem triumfu. Dziecko cieszy się z faktu, że to ono samo coś spowodowało, w tym przypadku – grzechotanie. Dodatkową radość wzbudza dźwięk, który jest nowy dla malucha”, mówi specjalista.

Rodzice zainteresowani udziałem w badaniu powinni odwiedzić stronę: http://babylaughter.net

Źródło: www.dailymail.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ