Pin It

Kolejna torba za małych ubrań twojego dziecka ląduje pod łóżkiem, na strychu lub w piwnicy. To samo dzieje się z nieużywanymi już zabawkami, czy niemowlęcymi akcesoriami, z których kilkulatek na pewno nie będzie korzystać. Zastanawiasz się, co zrobić z używanymi ubraniami i zabawkami swojego dziecka? Przedstawiamy kilka pomysłów.

Opcje, na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, są trzy: wyrzucić, oddać lub sprzedać.

Wyrzucić                         

Jeśli coś jest zniszczone i widzisz, że nie nadaje się do użytku przez inne dziecko, po prostu wyrzuć to. Nie warto przechowywać popsutych zabawek(z myślą, że może kiedyś znajdą się kółka, rączki i inne elementy) oraz mocno wytartych, poplamionych, czy podziurawionych ubrań (gwarantujemy, że nigdy nie wykorzystasz ich na szmatki). Nie miej litości dla zniszczonych rzeczy, bo w pewnym momencie przestaniesz kontrolować ich ilość, a w twoim domu/mieszkaniu zapanuje nieład i chaos.

Oddać

Miejsc i osób, które chętnie skorzystają z używanych (ale nie zużytych) ubrań i akcesoriów jest wiele. W pierwszej kolejności zorientuj się, czy wśród twoich znajomych lub rodziny nie ma kogoś, kto ma małe dziecko i chciałby wyposażyć się w niektóre rzeczy albo uzupełnić garderobę malucha. Słowo „chciałby” ma tutaj kluczowe znaczenie. Są osoby, które chętnie zareagują na twoją propozycję, ale znajdzie się też kuzynka, która odbierze to jako formę obrazy (niektórzy uważają, że na dzieciach nie można oszczędzać i kupują wszystko nowe). Dlatego zastanów się trzy razy, zanim przyjedziesz do kogoś z kartonem dobrych, ale nie nowych rzeczy.

Jeśli w rodzinie lub wśród znajomych nie znajdzie się nikt zainteresowany, możesz podjąć kolejny krok – dowiedz się, czy w okolicy jest dom dziecka, rodzinny dom dziecka, dom matki i dziecka albo placówka Caritasu lub innej organizacji pożytku publicznego, niosącej pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, społecznej lub zdrowotnej. Zanim pojedziesz do któregoś z powyższych miejsc, zadzwoń i zapytaj, czy jest zapotrzebowanie na to, co chcesz przekazać. Nie zdziw się jednak, jeśli spotkasz się z odmową. Prawdopodobnie nie jesteś jedyną osobą, która pomyślała w ten sposób, więc czasem po prostu brakuje miejsca na przechowywanie tych wszystkich rzeczy. Mimo to nie zrażaj się i za każdym razem, gdy będziesz chciała coś oddać, kontaktuj się z takimi miejscami.

Jeżeli powyższe rozwiązanie też się nie sprawdzi, możesz wystawić rzeczy na lokalnym, ale i ogólnopolskim portalu internetowym lub serwisie stworzonym właśnie z myślą o mamach. W tego typu miejscach możesz oddać rzeczy za darmo (np. jedyny koszt, jaki ponosi osoba przyjmująca twoją paczkę, to ten za przesyłkę) lub wymienić się (rzecz za rzecz).

W większych miastach, w kawiarniach lub klubach (czasem w domach kultury), organizowane są spotkania zwane „swap party”, na których możesz wymieniać się ubraniami z innymi. Oprócz korzyści z posiadania nowej rzeczy dla siebie lub dziecka, tego typu spotkania przynoszą możliwość poznania nowych osób, z podobnymi zainteresowaniami i… dziećmi 😉

Sprzedać

Ostatnią opcją na pozbycie się zalegających ubranek, zabawek, huśtawek, rowerków, przewijaków itp. jest oczywiście sprzedaż. W tym celu możesz wykorzystać popularne portale aukcyjne, jak i serwisy specjalnie przygotowane pod sprzedaż artykułów dziecięcych.

Jednym z nich jest BabyBazaar.pl. Na portalu możesz wystawić zarówno nowe, jak i używane rzeczy w celu ich sprzedaży, wymiany lub oddania. To bardzo proste. Wystarczy, że się zalogujesz, zrobisz zdjęcie i krótko opiszesz dany przedmiot lub zestaw rzeczy (np. paczkę ubrań w jednym rozmiarze). Platforma wprowadziła kategorie, poprzez które łatwiej będzie ci znaleźć kupca lub samemu coś kupić (garderoba, pokój dziecka, bawialnia, łazienka itp.). Dzięki sprecyzowanej grupie odbiorców serwisu, nie musisz przebijać się przez miliony ofert, jak w przypadku dużych portali aukcyjnych. I co ważne – za wystawienie przedmiotu nic nie płacisz. Dodatkowo, jeśli szukasz czegoś dla dziecka, a nie jest to pilne, możesz wystawić ogłoszenie typu: Szukam wózka spacerowego do 200 zł.

Dzięki BabyBazaar.pl możesz nie tylko zarobić, ale też zaoszczędzić. W serwisie znajdziesz również informacje o nadchodzących wydarzeniach dla dzieci. Warto zajrzeć.

babybazaar

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Nigdy nie wyrzucam ubrań, kiedyś je sprzedawałam, a teraz oddaję, najczęściej w zbiórkach organizowanych przez Pomaganie Przez Ubranie 🙂 Fajne jest poczucie, że komuś moje niepotrzebne rzeczy mogą jeszcze w jakiś sposób pomóc 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ