Pin It

Gorączka, ból gardła, katar, biegunka, wymioty, osłabienie – wszystko wskazuje na to, że dopadła cię jakaś choroba. Z niepokojem zastanawiasz się, czy nie zarazisz maluszka i czy nie powinnaś przerwać karmienia piersią. Bez obaw, przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia. Jest to bezpieczne, a nawet zalecane.

Infekcje typu przeziębienie albo grypa żołądkowa można przenieść już przez dotyk, bliski kontakt, drogę kropelkową (kichanie, kaszlenie, całowanie), a nie przez pokarm. Co więcej – dzięki karmieniu dziecko będzie chronione przed infekcją jeszcze zanim u mamy wystąpią objawy przeziębienia czy zatrucia. Dziecko zostało wystawione na działanie czynników powodujących chorobę jeszcze zanim ta dała o sobie znać. Kontynuując karmienie, chronimy malucha. Mleko mamy potrafi dostosować się do danej sytuacji tak, by było jak najlepsze dla dziecka. Karmiąc, mama przekazuje dziecku przeciwciała, które uchronią je przed infekcją. Kontynuowanie karmienia to więc najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka, kiedy jesteś chora. Jego zaprzestanie może zwiększyć ryzyko zachorowania dziecka.

 

Jak informuje La Leche League, ogólnoświatowa organizacja wspierająca karmiące mamy, jedynymi chorobami zakaźnymi, w przypadku których należy przerwać karmienie piersią w krajach rozwiniętych jest HIV i HTLV-1.

Jak leczyć przeziębienie?

Kiedy poczujesz pierwsze objawy przeziębienia, nie lekceważ ich i sięgnij po domowe sposoby (wiele podpowiedzi znajdziesz tutaj i tutaj). Podczas karmienia można też zażywać większość lekarstw. Są także antybiotyki, które można brać podczas karmienia piersią, lepiej jednak zrobić wszystko, aby nie było to konieczne. Szkodliwe mogą być leki stosowane podczas leczenia nowotworów oraz podawane przy badaniach rentgenowskich. Kiedy domowe sposoby zawiodą, skontaktuj się z lekarzem i poinformuj go, że karmisz piersią, aby mógł dobrać odpowiedni lek. W razie wątpliwości można też zajrzeć do Laktacyjnego Leksykonu Leków na stronie Centrum Nauki o Laktacji.

Polecamy: Leki a karmienie piersią – co warto wiedzieć?

Ponadto staraj się też zapobiegać rozprzestrzenianiu wirusów, często myjąc ręce i unikając kichania i kaszlenia na dziecko. Pomocne będzie także wsparcie otoczenia. Dobrze, aby partner albo inna osoba przejęła większość obowiązków domowych i zajęła się dzieckiem, abyś mogła jak najwięcej odpoczywać.

Czy karmić piersią, gdy dziecko jest chore?

Pokarm mamy to także najlepsze pożywienie dla chorego dziecka. Jeżeli u twojego maluszka wystąpiły objawy przeziębienia, nie przerywaj karmienia. W mleku mamy występują przeciwciała, które pomogą zwalczyć infekcję, oraz wiele cennych, łatwych do strawienia składników odżywczych. Karmienie piersią, bliskość z mamą dodadzą też maluchowi otuchy. Może się jednak okazać, że dziecko będzie często i krótko domagało się piersi. Wsparciem dla chorującego dziecka będzie też kontakt skóra do skóry.

Polecamy: Pierwsza jesień, pierwsze przeziębienie niemowlaka


Źródła:

Gill Rapley, Tracey Murkett, Po Prostu piersią, Warszawa 2015
Nehring-Gugulska M., Warto karmić piersią. I co dalej?, Warszawa 2004
Centrum Nauki o Laktacji: http://www.kobiety.med.pl/cnol/
www.lllpolska.org

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ