Czy wielkość piersi ma wpływ na ilość pokarmu?
Pin It

Kobieta, która karmi piersią na ogół zawsze musi zmierzyć się z kilkoma mitami. Wiele historii na temat karmienia można włożyć między bajki. Jedną z nich jest również przesąd o tym, że kobieta, która ma małe piersi nie będzie w stanie naturalnie wykarmić dziecka, bo nie wystarczy jej pokarmu. Czy wielkość piersi ma wpływ na ilość pokarmu?

Obrazowo pierś można podzielić na dwie podstawowe tkanki: tłuszczową oraz gruczołową. Przesąd o tym, że małe piersi równa się mała ilość pokarmu wziął się przede wszystkim z niewiedzy o budowie tego ważnego kobiecego gruczołu. Gdyby spojrzeć na przekrój piersi okazałoby się, że za jej wielkość odpowiada przede wszystkim tkanka tłuszczowa, która z produkcją mleka nie ma nic wspólnego.  Z funkcją wytwarzania mleka w czasie laktacji związana jest ilość tkanki gruczołowej oraz hormony. Tkanka gruczołowa nazywana jest potocznie „roboczą”, bo to właśnie w niej znajdują się wszystkie narządy odpowiedzialne za wytwarzanie mleka; płaty gruczołu piersiowego oraz przewody mleczne. W płatach gruczołu piersiowego znajdują się z kolei gruczoły mleczne, gdzie mleko jest produkowane i z których  przedostaje się przewodami mlecznymi do brodawki, a zaraz potem do ust dziecka.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Trzeba uświadomić sobie, że pierś nie jest magazynem mleka, a jedynie jego „dostawcą” dla dziecka. Natura w bardzo sprytny sposób zadbała o to, aby matczyne mleko było zawsze świeże. W momencie przystawienia dziecka do piersi odruch ssania zawiadamia przysadkę mózgową o tym, że dodatkowe ilości mleka powinny być nadal produkowane. W ten sposób koło się zamyka: dziecko poprzez ssanie wypija pokarm z piersi mamy, do przysadki mózgowej wysyłany jest sygnał, że produkcja mleka powinna zostać wznowiona. Tym samym, im częściej dziecko jest przystawiane do piersi, tym częściej informacja o „zapotrzebowaniu na mleko” trafia do przysadki mózgowej kobiety.

Polecamy: Początki karmienia piersią

Stymulowanie laktacji, poprzez częste przystawianie dziecko do piersi, jest w zasadzie najlepszą gwarancją wystarczającej ilości pokarmu. Żegnając się nieprawdziwą zależnością między rozmiarem piersi, a ilością pokarmu, warto dostrzec kilka plusów właśnie małych piersi w czasie karmienie dziecka. – Z piersią jest trochę jak z butelką – łatwiej jest karmić małą i poręczną niż dużą i ciężką – twierdzą kobiety.  Dodatkowo, w czasie karmienia mniejsze piersi nie obciążają dodatkowo kręgosłupa.

Dowiedz się więcej: Laktacja – na czym polega?

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ