Pin It

Niektórzy zaczynają czytanie dziecku dopiero, gdy umie już mówić i samodzielnie wybierać książki. Inni wręcz przeciwnie – czytają „brzuchowi” od pierwszych dni po potwierdzeniu informacji o ciąży. Warto wiedzieć kiedy, jak i co czytać maluchowi przed snem, by przynieść mu maksimum pożytku i przyjemności.

To mit, że dziecko rozumie bajki dopiero, gdy nauczy się mówić. Wcześniejsze czytanie również zostawia w jego świadomości trwały ślad. Nawet, jeśli nie będzie mogło powtórzyć po latach, które bajki mu czytano, na pewno zapamięta wieczory spędzone z mamą czy tatą nad lekturą, a sam zrelaksowany, życzliwy ton głosu pomoże je ułożyć do snu. Poza tym, maluch buduje dzięki czemu swój słownik, co skutkuje lepszym rozumieniem świata i szybszą nauką mowy, nawet jeśli nie do końca dociera do niego treść. Niektórzy rodzice twierdzą nawet, że czytają dzieciom przed snem materiały ze studiów lub dokumenty z pracy, co przynosi korzyści obojgu – mama zdąża z pracą na jutro, a dziecko cieszy się jej obecnością i spokojnym głosem. Warto jednak przynajmniej od czasu do czasu sięgać po książeczki przeznaczone specjalnie dla małych dzieci, które można razem oglądać i czytać.

Nie takie dziecinne

Wielu rodziców waha się przed wizytą w księgarni dla maluchów, bo boją się, że sprzedawane tam książki są infantylne, brzydko wydane i że szybko się nudzą. Nic z tych rzeczy! Obecnie na rynku jest mnóstw małych wydawnictw, które oferują zachwycające wizualnie książki do czytania dla dzieci i rodziców. Zależnie od upodobań, możemy wybrać coś, co spodoba się nam i dziecku: opowieść o misiu Wojtku, który z polskimi żołnierzami przeszedł przez całą Europę, bajki skierowane specjalnie dla taty i dziecka, książki o kosmosie, dobrym wychowaniu, komputerach, higienie, ozdobne albumy z wierszykami o zwierzętach… wymieniać można w nieskończoność.

Mamy wybór

Wybierajmy takie bajki, które podobają się dziecku, ale nie gódźmy się na bylejakość w obrazie i treści, jaką reprezentują niektóre wydania dziecięcej literatury. W czasie czytania maluch nie tylko się bawi, ale też rozwija, dlatego nie pozwólmy, by uczył się polszczyzny na źle tłumaczonej i niechlujnie zredagowanej bajce. Wiele dzieci domaga się czytania jednej bajki „w kółko”, co rodziców doprowadza do rozpaczy. Niestety szybkie odstawienie ukochanej bajki może się nie powieść, dlatego czytajmy ją na zmianę z innymi historyjkami. Można też wypróbować metody: „poczytam ci o Tęczowych Misiach, jeśli najpierw wysłuchasz bajki o Sierotce Marysi”. Czasem udaje się w ten sposób skierować zainteresowanie malucha w kierunku innej bajki.

Mówić do brzucha

A czy „opłaca się” czytać dziecku jeszcze w ciąży? Choć zdania dotyczące czytania w pierwszych miesiącach są podzielone, w ostatnim trymestrze dziecko z całą pewnością słyszy już głosy, a nawet rozróżnia tembr głosu mamy i taty. Czytanie może je uspokoić i przyzwyczaić do tego typu rozrywki – będzie można je usypiać przy bajce już od pierwszych miesięcy życia. Poza tym, udowodniono, że łagodna muzyka czy czułe przemawianie wpływa pozytywnie na wzrost i kondycję roślin, w przeciwieństwie do heavy metalu czy wrzasku. Z pewnością choćby częściowo zasada ta obowiązuje również w przypadku dzieci.

Wyobraź to sobie

Mamy dziś do wyboru filmy, ekranizacje, gry komputerowe, kolorowe gazety czy seriale, które podsuwają nam gotową interpretację rzeczywistości. „Czarownica” –  myślimy, i wyobrażamy sobie tą z „Lwa, Czarownicy i Starej Szafy”. „Krasnal” – przed naszymi oczami staje ten z Królewny Śnieżki Disney’a. Nie mamy kiedy ćwiczyć naszej wyobraźni, a nic nie robi tego lepiej, niż lektura. Maluch będzie mógł dzięki wspólnie czytanym bajkom samodzielnie wyobrazić sobie każdą z postaci i sytuacji, co zaprocentuje w przyszłości większą kreatywnością i samodzielnością w myśleniu. Pamiętajmy, że potęga wyobraźni ma też drugą stronę i nie czytajmy dzieciom przed snem drastycznym i ponurych bajek, jak te Braci Grimm.

Czytanie kiedyś i dziś

Jeszcze 50 lat temu czytanie dzieciom było z jednej strony zarezerwowane dla nielicznych rodzin, w których rodzice mieli czas i umiejętności potrzebne do edukowania dziecka książką, z drugiej stanowiło jedną z bardziej powszechnych form rozrywki dla maluchów. Seria książeczek „Poczytaj mi, mamo” i popularne baśnie wychodziły często w oszałamiających nakładach, a i tak trzeba było po nie stać w długiej kolejce. Dziś mamy dostęp do wszystkich bajek świata. Ich czytanie jest jeszcze ważniejsze, niż 50 lat temu. Dzieci już w niemowlęctwie stykają się z telewizorem, w podstawówce zetkną się z oszałamiającym światem najnowocześniejszej elektroniki z jednej strony i z nudnymi i nieatrakcyjnymi lekturami szkolnymi z drugiej. Wczesne zetknięcie się z czytaniem może zakodować dziecku zainteresowanie książką, co pomoże mu nie tylko w szkole, ale też w dorosłym życiu.

Audiobooki

Jednym z popularniejszych rodzajów książki są dziś audiobooki. Odtwarzane z płyt nagrania bajek czytanych przez aktorów. Choć czytanie „na żywo” ma zwykle większą wartość dla dziecka (bliskość rodzica, możliwość uczestniczenia w bajce), to płyta z nagraną bajką może być dobrym sposobem na przyzwyczajanie dziecka do samodzielnego zasypiania, a także zbawieniem w awaryjnej sytuacji, gdy mama i tata muszą wyjść, a dziecko płacze za ulubioną bajką.

Warto przesłuchać samemu audiobooka, zanim zdecydujemy się na zakup – niektóre z nich rażą amatorskim wykonaniem; inne to z kolei małe dzieła sztuki z udziałem najlepszych aktorów. Godne polecenia są Bajki-Grajki, czyli odtworzone z płyt winylowych baśnie, które z dzieciństwa może pamiętać niejedna dzisiejsza mama. Ich wspomnienie zostanie z dzieckiem na bardzo długo.

Sprawdź Złotą Listę książek polecanych przez organizatorów kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ