Pin It

Świecące i hałaśliwe elektroniczne zabawki mogą raczej przeszkadzać, niż pomagać w rozwoju umiejętności językowych u małych dzieci – informują naukowcy na łamach pisma medycznego „JAMA Pediatrics”.

Okazuje się, że w rozwoju umiejętności językowych u niemowląt i małych dzieci lepsze są tradycyjne zabawki i książki, w przeciwieństwie do elektronicznych, nawet jeśli te drugie mówią i śpiewają. Oprócz książek zdecydowanie lepiej sprawdzają się drewniane klocki, układanki czy zabawki do przyporządkowywania kształtów.

Polecamy: Zabawki z metkami. Dlaczego niemowlę kocha metki?

Zespół pod kierunkiem dr Anny V. Sosa z Northern Arizona University (USA) prowadził badania, w które zaangażowanych było 26 par rodzic-dziecko. Dzieci były w wieku 10-16 miesięcy.

Naukowcy nie obserwowali bezpośrednio zabaw rodziców z dziećmi, które odbywały się w domach. Nagrywano jednak dźwięk w domu.

Dzieci mogły bawić się trzema rodzajami zabawek: elektronicznymi (imitacje laptopów czy telefonów komórkowych), tradycyjnymi (drewniane układanki czy sortowanie kształtów) i kolorowymi książkami.

Podczas zabaw elektronicznymi zabawkami zarejestrowano mniejszą liczbę słów osób dorosłych i mniej prób konwersacji oraz nauki mówienia niż w przypadku zabawy tradycyjnymi zabawkami i książkami. Dzieci również wydawały mniej dźwięków w trakcie zajmowania się elektronicznymi zabawkami.

Naukowcy podkreślają, że badania mają swoje ograniczenia, np. badano niewielką próbkę rodzin. Pozwalają się jednak zastanowić,

Ponadto dołączają do dużej grupy badań wskazujących, że na rozwój nawet bardzo małych dzieci pozytywny wpływ ma czytanie im książek.(PAP)

Sprawdź jeszcze: Głośne zabawki przyczyną stresu… u rodziców

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ