Pin It
Nie ma nic bardziej naturalnego niż karmienie piersią. Karmią matki pod każdą szerokością geograficzną, niezależnie od wykształcenia, statusu ekonomicznego czy rasy. Dlaczego więc temat ten wzbudza tyle kontrowersji? Dlaczego większe zaskoczenie wywołuje widok kobiety karmiącej piersią niż kobiety z butelką w ręku? I w końcu: skoro karmienie piersią jest naturalną i wrodzoną funkcją organizmu, to skąd tyle problemów, na które napotykają młode matki? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Claude Didierjean-Jouveau w swojej książce „Droga mleczna”. 

Karmienie piersią to temat rzeka. Wiele książek na ten temat już powstało i z pewnością jeszcze wiele zostanie napisanych. Można jednak dokonać ogólnego podziału wszystkich poradników dotyczących laktacji na dwie kategorie. Do pierwszej z nich należą książki podchodzące do tej kwestii bardziej technicznie i praktycznie. Ich autorzy skupiają się na tym, jak należy przystawiać dziecko do piersi, jakie pozycje może przyjąć mama, jakie dolegliwości mogą się pojawić i jak sobie z nimi radzić. Drugą grupę poradników nazwałabym motywacyjno-laktacyjnymi. Dlaczego? Na pierwszy plan wysuwa się w ich przypadku sfera psychologiczna. Ich celem jest wzbudzenie w mamie zaufania do własnych osądów oraz utwierdzenie w przekonaniu, że karmienie piersią – o ile nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań – jest wyborem najlepszym z możliwych. Do tej właśnie kategorii zaliczyłabym „Drogę mleczną”.

W pierwszej kolejności autorka przypomina, dlaczego mleko mamy jest tak cennym pokarmem dla dziecka. Wymienia szereg korzyści dla zdrowia malucha, zarówno krótkoterminowych, jak i tych, które ujawnią się już w dorosłym życiu. Co ważne, rozdział ten nie jest napisany w formie: warto karmić, bo tak. Autorka każdą opisaną korzyść wynikającą z karmienia popiera wynikami konkretnych badań. Zainteresowani mogą więc skorzystać z przypisów, zagłębić się w temat i przy okazji –uzbroić w rzetelne argumenty, które można przywołać w dyskusji ze zwolennikami butelki. Nie brakuje również kilku słów o zaletach, jakie z karmienia naturalnego czerpie mama, wspominając m.in. o mniejszym ryzyku zachorowania na nowotwór piersi czy jajników.

Claude Didierjean-Jouveau mierzy się z mitami, które narosły wokół karmienia piersią, jak np. z przekonaniem, że mleko mamy może być „niedobre”, a więc nieodpowiednie pod względem właściwości odżywczych czy smaku. Tak jak wspomniałam, autorka dużo uwagi poświęca płaszczyźnie psychologicznej, starając się dodać wiary w siebie wszystkim karmiącym mamom. Przekonuje, że powrót do aktywności zawodowej nie musi oznaczać zaprzestania karmienia. Zwraca się również do kobiet, które decydują się na długie karmienie, a które to najczęściej spotykają się z niezrozumieniem i pełnym zdziwienia pytaniem: „to ty jeszcze karmisz?!”. Radzi, aby zaufać sobie i nie zawracać sobie głowy krytyką ze strony innych osób, nieraz niestety tych najbliższych.

„Droga mleczna” to pełen ciepła, ale i konkretnych argumentów poradnik, który powinna przeczytać każda przyszła mama. Szczególnie przydatny może okazać się w przypadku kobiet, w których otoczeniu brakuje pozytywnych wzorców karmienia piersią, które czują się zagubione i pozostawione same sobie. Książka dodaje sił i motywuje do działania.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ