breast crawl
Pin It

Noworodek, położony na brzuchu mamy bezpośrednio po przyjściu na świat, sam potrafi powędrować w kierunku piersi i zacząć ją ssać (to tzw. breast crawl). Ten niezwykły moment został uwieczniony w krótkim filmie.

Dzieci umieszczone po narodzinach na brzuchu matki i pozostawione w spokoju potrafią same, instynktownie znaleźć sutek, podpełznąć do niego i zacząć ssać pierś. To dzięki zapachowi wytwarzanemu przez gruczoły wokół brodawek, podobnemu do zapachu wód płodowych. W tej wędrówce pomaga noworodkowi również wzrok, smak i dotyk.

1

2

4

5

Kontakt skóra do skóry sprzyja rozwojowi laktacji. Położenie nagiego noworodka na piersi mamy powoduje grę hormonów, w tym wyrzut prolaktyny i oksytocyny – hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka. Kontakt skóra do skóry ma też inne zalety. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Źródło: Youtube, Daily Mail

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ