tyłem do kierunku jazdy zalecenia
Pin It

Amerykańska Akademia Pediatryczna opublikowała zaktualizowane zalecenia dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Według nich najlepiej, aby dzieci pozostawały zwrócone tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe.

Najnowsze zalecenia AAP

W oświadczeniu o tytule „Bezpieczeństwo dziecięcych pasażerów”, wraz z towarzyszącym mu raportem technicznym, który ma zostać opublikowany w wydaniu Pediatrics w listopadzie 2018 r. (w Internecie już funkcjonuje), Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, aby dzieci pozostawały w fotelikach samochodowych zwróconych tyłem do kierunki jazdy jak najdłużej, aż osiągną najwyższą wagę lub wysokość dozwoloną przez producenta fotelika.

Dotychczas, według  AAP, dzieci powinny pozostawać zwrócone tyłem do co najmniej 2 lat. Nowe zalecenie usuwa informację o konkretnym wieku jako momencie przełomowym.

– Na szczęście producenci fotelików samochodowych stworzyli foteliki, które pozwalają dzieciom siedzieć tyłem do momentu aż nie osiągną 40 funtów (czyli ponad 18 kg) lub więcej. Oznacza to, że ​​większość dzieci może pozostać zwrócona tyłem do kierunku jazdy również po skończeniu drugich urodzin – powiedział dr n. Med. Benjamin Hoffman, główny autor oświadczenia oraz przewodniczący Rady AAP ds. Urazów, Przemocy i Trucizny. – Najlepiej jak najdłużej przewozić dziecko w ten sposób, ponieważ to nadal najbezpieczniejsza dla niego forma transportu – dodał.

Poprzednie zalecenia AAP

Wcześniejsze zalecenia  dotyczące przewożenia dzieci tyłem w wieku od 2 lat były częściowo oparte na badaniu, w którym stwierdzono mniejsze ryzyko urazu u dzieci w wieku od 1 roku do 2 lat skierowanych tyłem do kierunku jazdy. Dane te zostały poparte badaniami biometrycznymi, danymi z symulacji wypadków i doświadczeniem w Europie, gdzie dzieci jeżdżą tyłem przez dłuższe okresy (niż w USA).


Polecamy również: 


Jednak w 2017 r., w wyniku wielu pytań w tej kwestii, przeprowadzono ponowną analizę danych, która wykazała, że ​​podczas gdy jazda tyłem wciąż wydaje się być bezpieczniejsza niż przodem do kierunku jazdy dla dzieci poniżej 2 roku życia, liczba urazów była zbyt niska, aby osiągnąć statystyczną istotność. AAP postanowiła zaktualizować zatem swoje zalecenia, aby w domyśle, nie zachęcać rodziców 2 latków do natychmiastowego ich przekładania do fotelików skierowanych twarzą do kierunku jazdy.

– Foteliki samochodowe są niezastąpione w ochronie dzieci podczas wypadku i są przyczyną, dzięki której liczba zgonów i urazów dzieci w wypadkach samochodowych spadła – powiedział dr Hoffman. – Nie dysponujemy jednak wystarczająco dużym zbiorem danych, aby określić z całkowitą pewnością, w jakim wieku najbezpieczniej jest skierować dzieci w przód. Jeśli masz wybór, przewożenie dziecka w pozycji tyłem tak długo, jak to możliwe, jest najlepszym sposobem, aby je zabezpieczyć – dodał.

Korzyści z jazdy tyłem

Kiedy dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy, głowa, szyja i grzbiet są wspierane przez twardą skorupę fotelika samochodowego, pozwalając fotelowi samochodowemu absorbować większość sił uderzenia i chroniąc najbardziej wrażliwe części ciała. Kiedy dzieci jeżdżą przodem, ich ciała są unieruchamiane przez pasy bezpieczeństwa, ale ich głowy – które dla małych dzieci są nieproporcjonalnie duże i ciężkie – są wyrzucane do przodu, co może prowadzić do urazów kręgosłupa i głowy.

Rodzice z reguły czekają na przejście dziecka z jednego etapu do następnego (dotyczy to wielu sfer życia, np. obracania się na brzuch, siadania, raczkowania, a potem chodzenia). Foteliki samochodowe to jeden z niewielu obszarów, w którym te przejścia nie są pozytywne i których opóźnianie wychodzi na lepsze, zgodnie z zaleceniami AAP. Każde przejście – od fotelika tyłem do tego skierowanego przodem, od fotelika przodem do podstawki, aż do samego pasa bezpieczeństwa, zmniejsza ochronę dziecka.

Zadaniem rodziców jest zatem sprawdzić instrukcję obsługi fotelika samochodowego, aby znaleźć ograniczenia dotyczące masy i wzrostu wskazane przez producenta. Kiedy dziecko zbliża się do jednego z tych ograniczeń, czas pomyśleć o przejściu do następnego etapu.

Podsumowanie zaleceń AAP dotyczących bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie:
  • Niemowlęta i małe dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, aż osiągną najwyższy ciężar lub wysokość dozwoloną przez producenta fotelika samochodowego. Większość fotelików ma ograniczenia, które pozwalają dzieciom jeździć tyłem do kierunku jazdy przez 2 lata lub dłużej.
  • Gdy dzieci są zwrócone przodem do kierunku jazdy, powinny korzystać z fotelika samochodowego z wbudowanymi pasami tak długo, jak to możliwe, aż osiągną wysokość i limity wagowe podane przez producenta. Wiele fotelików może pomieścić dzieci do 65 funtów (tj. 29 kg) lub więcej.
  • Gdy dzieci przekraczają powyższe ograniczenia, powinny używać fotelika wspomagającego ustawienie pasa (czyli tzw. podstawki), dopóki pas biodrowy i ramienny pojazdu nie dopasują się do postury dziecka (od 8 do 12 lat).
  • Gdy dzieci są na tyle duże i dorosłe, aby mogły korzystać jedynie z pasów bezpieczeństwa samochodu, zawsze powinny ich używać (prawidłowo zapinając na klapach i biodrach) w celu zapewnienia optymalnej ochrony.
  • Wszystkie dzieci w wieku poniżej 13 lat, dla optymalnej ochrony, powinny być przewożone na tylnych siedzeniach pojazdów.

Używanie fotelika samochodowego jest najważniejsze podczas każdej podróży (bez względu na odległość) – zaznaczył dr Hoffman. Korzystanie z dobrego fotelika samochodowego lub fotelika podwyższającego zmniejsza ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń o ponad 70 procent.

– Wypadki samochodowe pozostają główną przyczyną śmierci dzieci. W ciągu ostatnich 10 lat każdego dnia zmarło 4 dzieci w wieku poniżej 14 lat. Mamy nadzieję, że pomagając rodzicom i opiekunom wybrać odpowiedni fotelik samochodowy, możemy lepiej chronić dzieci i zapobiegać prawdziwym tragediom – podsumował.

Źródło: www.aap.org

Przeczytaj także:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ