Dzieci karmione sztucznym mlekiem są narażone na większe dawki arsenu
Pin It

Zgodnie z badaniami opublikowanymi na łamach „Environmental Health Perspectives”, niemowlęta karmione sztucznymi mieszankami są bardziej narażone na obecność w organizmie szkodliwego arsenu niż dzieci karmione piersią. Jest to niezależne od rodzaju mleka modyfikowanego.

Badania przeprowadzili naukowcy z Dartmouth College w Hanover. Związki arsenu są obecne w różnych stężeniach w wodzie pitnej w gospodarstwach domowych. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak mleko mamy może chronić dzieci przed ekspozycją na arsen. Swoje badania oparli na wcześniejszych doniesieniach naukowych, które wykazały, że nawet na terenach z wysokim zanieczyszczeniem wody, zawartość tego pierwiastka w kobiecym mleku jest bardzo niska.

Naukowcy przyjrzeli się 874 rodzinom mieszkającym w New Hampshire. W ramach badania zmierzono poziom arsenu w mleku karmiących mam, w wodzie kranowej domowników objętych badaniem oraz w moczu 72 sześciotygodniowych dzieci.

Wyniki wykazały, że stężenie arsenu w moczu dzieci karmionych sztuczną mieszanką było 7,5 razy wyższe niż u dzieci karmionych piersią.

„Nasze wyniki jasno pokazują, że karmienie piersią zmniejsza intensywność ekspozycji na arsen” – mówi Kathryn Cottingham, profesor biologii i główna autorka badania. Zdaniem profesor jest to kolejny argument popierających zasadność karmienia piersią i ukazujący jego korzystny wpływ na zdrowie.

„Pamiętajmy, że sztuczny pokarm, tak samo, jak woda pitna, naraża niemowlęta na kontakt ze zbyt dużymi dawkami szkodliwego arsenu – dodaje współautorka pracy Courtney Carignan. – Należy się też spodziewać, że – biorąc pod uwagę całą populację – maksymalna ekspozycja na arsen będzie miała miejsce w drugim półroczu życia dzieci ze względu na to, że większość kobiet przestaje karmić piersią po około 6 miesiącach”.

W naturze arsen występuje w skorupie ziemskiej i jest składnikiem różnych minerałów. Wchodzi w skład skał, skąd przenika do wód podziemnych i gruntowych, a wraz z nimi w niewielkich ilościach trafia do naszych kranów. Kumuluje się także w warzywach i mięsie niektórych ryb.

Substancja ta jest jedną z najsilniejszych trucizn. Ma właściwości rakotwórcze i zakłóca przebieg niektórych procesów komórkowych. Ekspozycja na arsen w czasie ciąży wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością płodów, zmniejszeniem masy urodzeniowej dzieci i osłabieniem ich funkcji poznawczych. (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

www.parenting.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ