Dzieci na antybiotykach tyją szybciej
Pin It

Częste stosowanie antybiotyków sprawia, że dzieci szybciej przybierają na wadze 

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa (USA) antybiotyki wywierają spory wpływ na wysokość wskaźnika masy ciała (BMI). Na podstawie analizy danych pochodzących od prawie 164 tys. osób badacze wykazali, że nastolatki, które w dzieciństwie często przyjmowały antybiotyki (co najmniej 7-krotnie), w wieku 15 lat ważyły przeciętnie o ok. 1,5 kg więcej niż rówieśnicy, którym udało się uniknąć tego typu leczenia.

„Chociaż wzrost wagi powiązany ze stosowaniem antybiotyków wydaje się w tym wieku niewielki, wyniki naszego badania sugerują, że jest to efekt kumulatywny, który wraz z upływem lat może ulec nasileniu” – komentuje jeden z badaczy Brian S. Schwartz.

lifetime (1)

Niekorzystne działanie antybiotyków wynika prawdopodobnie z ich wpływu na modyfikację składu mikrobioty – mikroorganizmów zamieszkujących nasz organizm, spośród których wiele występuje w obrębie układu pokarmowego, gdzie ułatwia trawienie i przyswajanie składników odżywczych.

Terapia antybiotykowa niszczy bakterie – także te dobre – co może prowadzić do trwałej modyfikacji składu mikrobioty, a przez to do zmiany sposobu, w jaki przetwarzamy jedzenie. W konsekwencji wywołuje to wchłanianie większej ilości kalorii i przybieranie na wadze.

Wcześniejsze badania wykazały, że antybiotyki, np. penicylina, powodują także wzrost masy ciała u zwierząt. Zjawisko to wykorzystują liczni hodowcy, którzy nagminnie dodają do zwierzęcej karmy niewielkie ilości antybiotyków, by w krótkim czasie jak najbardziej utuczyć zwierzęta.

„W przypadku braku konieczności zastosowania antybiotyków, lepiej powstrzymać się od tej formy leczenia. To ważniejsze niż kiedykolwiek, by lekarze chronili młodych pacjentów przed używaniem środków, które nie tylko im nie pomogą, ale na dłuższą metę mogą wyrządzić im krzywdę” – mówi Schwartz.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ