Pin It
Dzieci urodzone latem są zdrowsze zarówno w okresie dorastania, jak i w życiu dorosłym – wykazały badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez pismo „Heliyon”. Twierdzą oni, że dotyczy to szczególnie dziewcząt.

To kolejne badania na ten temat. Wcześniej wykazano, że dzieci, które przychodzą na świat od czerwca do sierpnia mają wyższy wzrost i większy masę ciała. Specjaliści Cambridge University wzięli pod uwagę zarówno masę ciała i wzrost jak również to, kiedy one dojrzewają. Posłużyli się danymi 450 tys. osób zgromadzonych przez UK Biobank.

Główny autor badań dr John Perry wraz ze swym zespołem wykazał, że dzieci urodzone latem są wyższe i cięższe, ale dziewczęta w okresie dorastania nieco później zaczynają dojrzewać. Ma to istotne znaczenie dla ich zdrowia, ponieważ późniejsze dojrzewanie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi i jajnika u kobiet.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Najnowsze badania nie wykazały jednak, że przyjście na świat w określonej porze roku zwiększa lub zmniejsza ryzyko nadwagi lub otyłości.

Dr Perry uważa, że dzieci urodzone latem mogą cieszyć się lepszym zdrowiem dzięki temu, że ich matki w ostatnim okresie cięży pod wpływem słońca wytwarzają w organizmie więcej witaminy D niż w innych porach roku. (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ