Pin It

Czy pora roku, w której na świat przychodzi dziecko, może mieć wpływ na tempo jego rozwoju motorycznego? Okazuje się, że tak. Jak dowodzą naukowcy z University of Haifa w Izraelu, istnienie takiej zależności zaobserwować można w pierwszym roku życia dziecka i dotyczy ona tzw. dużej motoryki.

Rozwój dziecka rozpatrywać można w kilku kategoriach. Najczęściej wymienia się umiejętności społeczne, językowe oraz dużą i małą motorykę. Duża motoryka, która stała się przedmiotem badań specjalistów, obejmuje takie zdolności jak m.in. siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Naukowcy z izraelskiej uczelni przyjrzeli się rozwojowi 47 dzieci, które podzielone zostały na dwie grupy. Pierwszą z nich, liczącą 16 maluchów, zakwalifikowano do grupy letniej (dzieci urodzone w okresie czerwiec-listopad). Drugą grupę, składającą się z 31 niemowląt, nazwano zimową, a reprezentowały ją dzieci urodzone od grudnia do maja.

Gdy dzieci ukończyły siódmy miesiąc życia, naukowcy przyjrzeli się ich rozwojowi motorycznemu. Ponowne obserwacje odbyły się, kiedy maluch zaczął raczkować. Zadaniem rodziców było dodatkowe nagrywanie dzieci w okresie między obserwacjami.

Do oceny stopnia rozwoju użyta została skala Alberta Infant Motor Scale. Średni wiek, w którym dzieci zaczynały raczkować, wyniósł 31 tygodni. Jak się jednak okazało, szybciej tę umiejętność nabywały maluchy urodzone zimą, a więc te, które uczyły się raczkowania latem. W ich przypadku średnia wieku wyniosła 30 tygodni. Zdecydowanie później, bo w wieku 35 tygodni, zaczynały raczkować dzieci urodzone latem. Nie zauważono natomiast różnic między chłopcami a dziewczynkami.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki badań odnosić można jedynie do dzieci urodzonych w państwach, w których występują widoczne różnice pogodowe między porami roku. Podobne analizy przeprowadzone w Denver w Stanach Zjednoczonych i w japońskiej Osace przyniosły takie same rezultaty. Różnic takich jednak nie zaobserwowano w Kanadzie, gdzie warunki atmosferyczne są mniej więcej takie same przez cały rok.

Skąd ta zależność? Według specjalistów wpływ ograniczający może mieć grubsza warstwa ubranek zakładanych zimą oraz mniejsza ilość światła słonecznego, a co za tym idzie – mniejsza liczba godzin aktywności dziecka.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ