Pin It

W Wielkiej Brytanii blisko 25 proc. dzieci między 4. a 5. rokiem życia ma nadwagę. W przedziale wiekowym 10-11 lat odsetek ten wzrasta do ok. 33 proc. A jak wskazują liczne badania, otyłość w dzieciństwie to prosta droga do poważnych problemów z wagą w dorosłym życiu. Specjaliści z University of Nottingham postanowili wziąć pod lupę przyczyny tego zjawiska.

Naukowcy dokonali analizy ponad 30 przeprowadzonych dotychczas badań, w których próbowano znaleźć związek między konkretnymi czynnikami wpływającymi na dziecko w ciągu pierwszych 12 miesięcy jego życia a późniejszą skłonnością do nadmiaru kilogramów. Na tej podstawie wysnuli następujące wnioski:

1. Prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości u dziecka jest wyższe u maluchów, których matki zmagały się z nadwagą przed ciążą. Specjaliści obliczyli, że w takim przypadku ryzyko wzrasta nawet czterokrotnie.

2. Stwierdzono, że istnieje silny związek między wysoką masą urodzeniową noworodka a późniejszą skłonnością do otyłości. Czynnikiem ryzyka jest także zbyt szybki przyrost wagi w ciągu pierwszego roku życia dziecka.

3. Bardzo duży wpływ ma nałóg tytoniowy. W badaniach zaobserwowano, że zagrożenie otyłością jest większe aż o 47 proc. w przypadku maluchów, których matki paliły w czasie ciąży.

4. Czynnikiem, który z kolei zmniejsza ryzyko nadwagi, jest karmienie piersią. Naukowcy stwierdzili, że maluchy karmione naturalnie są o 15 proc. mniej zagrożone otyłością niż maluchy niekarmione piersią.

5. Analizy sugerują również wpływ wczesnego wprowadzenia do diety dziecka stałych pokarmów. W jednym z badań zaobserwowano, że jeśli pokarmy te zostały włączone do jadłospisu przed 4. miesiącem życia, to ryzyko otyłości w wieku 3 lat było sześciokrotnie większe w porównaniu do maluchów, w przypadku których pokarmy te wprowadzono między 4. a 5. miesiącem życia.

6. Nie znaleziono związku między skłonnością do otyłości u dziecka a wiekiem matki i wystąpieniem depresji poporodowej. Niejednoznaczne wyniki dotyczyły natomiast relacji między otyłością maluchów a rodzajem porodu, przybieraniem dziecka na wadze w okresie życia płodowego czy szybkością utraty wagi przez matkę po porodzie.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ