dziecko nie chce spać
Pin It
Schematyczne czynności wykonywane przed snem ułatwiają dzieciom w wieku do 6 lat wypoczywanie nocą – potwierdza międzynarodowe badanie. Efekty są tym lepsze, im dłużej maluchy podlegają wieczornej rutynie.

Spośród ponad 10 tys. matek z 14 krajów mniej niż 50 proc. zadeklarowało, że ich dzieci podlegają wieczornej rutynie. Okazało się, że dzieci, których rodzice są pod tym względem konsekwentni, wcześniej się kładą, szybciej zasypiają, rzadziej wędrują w nocy i w sumie dłużej śpią. Średnio spały one dłużej o godzinę w porównaniu do dzieci, których rodzice nie stosowali utartych schematów postępowania.


Polecamy: Sen noworodka: 5 błędów popełnianych przez rodziców


Wieczorna rutyna sprawia, że kładzenie się spać jest prostsze i że dziecko lepiej przesypia całą noc – przekonuje główna badaczka, prof. psychologii Jodi Mindell z amerykańskiego Saint Joseph’s University.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AASM) taki codzienny schemat postępowania powinien obejmować przyjemne i wyciszające czynności przygotowujące dziecko do snu, np. kojącą kąpiel, mycie zębów i czytanie bajek (książeczki znajdziesz TUTAJ).

Mindell zwraca uwagę, że im częściej stosuje się wieczorną rutynę, tym lepsze wyniki, jeśli chodzi o sen. „Im wcześniej dziecko jej podlega, tym lepiej będzie później spało” – przekonuje badaczka.

W wyniku analizowania danych badacze stwierdzili też powiązanie schematycznych czynności z mniejszą ilością problemów z zachowaniem w ciągu dnia.

Wyniki opublikowano w magazynie „Sleep”. (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ