Dziecko nie skończyło jeszcze roku? Nie podawaj mu soków! Nowe zalecenia APP
Pin It

Amerykańska Akademia Pediatryczna (APP) wydała nowe zalecenia odnośnie podawania dzieciom soków. Zgodnie z wytycznymi dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, nie powinny dostawać żadnych soków owocowych.

To pierwsza zmiana zaleceń żywieniowych od 2001 roku. Eksperci zwracają uwagę na to, by nie zastępować świeżych owoców sokami owocowymi. Chodzi głównie o to, że w sokach jest więcej cukru i kalorii i o wiele mniej (bądź wcale) błonnika. W przypadku niemowląt są więc zbędne i mogą przyczynić się do problemów z otyłością oraz stanem uzębienia. Soki niepotrzebnie przyzwyczajają też maluchów do słodkiego smaku, przez co niechętnie piją wodę.

– Nie znajdujemy żadnego powodu, by nadal rekomendować podawanie soków owocowych dzieciom poniżej 12. miesiąca życia. Zalecamy za to karmienie piersią lub pojenie niemowląt zwykłą wodą – mówi dr Steven A. Abrams, jeden ze współautorów nowych zaleceń APP.

W przypadku dzieci powyżej pierwszego roku życia APP zaleca, aby dzienna porcja soku dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat nie przekraczała 4 uncji (ok. 120 ml), w przypadku dzieci 4–6-letnich – 4–6 uncji dziennie (tj. ok. 120–180 ml), a u osób w wieku 7–18 lat – do 8 uncji (do ok. 250 ml).

Polecamy: Jak rozszerzać dietę niemowlaka? (wywiad)

Źródło: AAP, Radio Zet

Jeśli uważasz ten artykuł za p
Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ