Dziecko w samochodzie – nowe zasady przewożenia dzieci
Pin It

Zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przyjął rząd.

Zgodnie z nowymi przepisami przestaje obowiązywać granica wieku 12 lat dla wymogu przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach. Wszystkie dzieci mające poniżej 150 cm wzrostu będą mogły podróżować na przednim siedzeniu tylko w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Dopuszczalne będzie przewożenie dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika lub innego urządzenia, na tylnym siedzeniu pojazdu.

Nowelizacja zawiera bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dzieci. W przypadku przewożenia trójki dzieci, gdzie dwoje podróżuje na tylnym siedzeniu w fotelikach, trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przewożone bez fotelika, w pasach bezpieczeństwa (na tylnym siedzeniu). To rozwiązanie dla sytuacji, gdy nie ma możliwości zainstalowania w aucie trzeciego fotelika bezpieczeństwa.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowaniu fotelika.

Bez zapinania pasów

Nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa ustalają, kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów. Do grupy tych osób należą: kobiety w widocznej ciąży, osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący na prawo jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne.

Projekt dookreśla również wymogi w zakresie bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach. Nadal obowiązuje zakaz przewożenia na przednim siedzeniu dziecka siedzącego w foteliku tyłem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera. Fotelik samochodowy powinien być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka.

Przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Zmiany mają dostosować polskie prawo do unijnych dyrektyw.

Źródło: www.mir.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ