Pin It

Dane statystyczne pokazują, że autyzm diagnozowany jest u chłopców 9-krotnie częściej niż u dziewczynek. Jednak brytyjscy naukowcy sugerują, że być może więcej dziewczynek choruje na autyzm, niż do tej pory sądzono. Specjaliści sądzą, że dziewczynki łatwiej „maskują” symptomy, na które zwraca się uwagę podczas diagnozowania autyzmu.

Naukowcy z University College London przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 3 tys. dzieci w wieku 13-14 lat, które wzięły udział w licznych testach, wykorzystywanych do diagnozy zaburzeń autystycznych. Stwierdzono, że dziewczynkom łatwiej przychodziło „ukrywanie” określonych symptomów, takich jak np. trudności z rozpoznawaniem emocji u innych ludzi.

Dr Radha Kothari sądzi, że dziewczynki z czasem uczą się rozpoznawać emocje na podstawie wyrazu twarzy. Sprawia to trudności diagnostyczne i może prowadzić do tego, że wiele dziewczynek, które potrzebowałyby terapii, nie otrzymują takiej pomocy. W konsekwencji może to zwiększać ich podatność na zaburzenia odżywiania czy depresję w dorosłym życiu. 

Caroline Hattersley z National Autistic Society mówi: „Dotychczas badania nad autyzmem skupiały się głównie na chłopcach i mężczyznach. Najnowsze analizy sugerują, że należy skierować większą uwagę na bardziej wiarygodną diagnostykę u dziewczynek i kobiet”.

Źródło: www.dailymail.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ