Elektroniczna niania – jaką kupić?
Pin It

Elektroniczna niania to sprytne urządzenie, które skutecznie alarmuje, gdy śpiąca w sąsiednim pokoju pociecha obudzi się lub zacznie płakać. Jeżeli zastanawiasz się nad jego zakupem, sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Urządzenie składa się z dwóch elementów: wyposażonego w mikrofon nadajnika, który umieszczamy w pokoju dziecka oraz odbiornika z głośnikiem. Nadajnik transmituje dźwięki z pokoju malucha do odbiornika rodzica, alarmując go, gdy niemowlę się zbudzi i potrzebuje jego uwagi. Na co zwrócić uwagę kupując ten sprzęt?

Po pierwsze, musimy wybrać spośród dwóch rodzajów niań na rynku:

 • Elektroniczne nianie analogowe – transmitują sygnał naturalny. Zaletą tych urządzeń jest duży zasięg oraz przystępna cena. Wadą – częste zakłócenia kanałów.
 • Elektroniczne nianie cyfrowe – to nieco droższe zestawy. Sygnał nadawany jest w formie kodowanej, dzięki czemu nie jest zakłócany przez inne urządzenia. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena i krótki zasięg transmisji.

Po określeniu rodzaju urządzenia, którym jesteśmy zainteresowani, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry:

Zasięg

Ten parametr określa w jakiej odległości od siebie mogą znajdować się nadajnik i odbiornik, aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję. Producenci zwykle podają zasięg dla przestrzeni otwartej, czyli tej nieograniczonej przez ściany i meble. W warunkach domowych, rzeczywisty zasięg urządzenia to zazwyczaj 1/4 tego, na przestrzeni otwartej. Przed zakupem aparatu koniecznie sprawdź ten parametr, aby mieć pewność, że wybierasz odpowiedni zestaw dla swojego domu. Optymalny zasięg elektronicznej niani dla mieszkań kilkupokojowych zaczyna się od ok. 450 metrów na przestrzeni otwartej.

Ilość kanałów

Urządzenia domowe oraz inne nianie zamontowane w mieszkaniach sąsiadów mogą zakłócać działanie naszego aparatu. Dlatego ważne jest, aby zestaw, który kupimy miał przynajmniej dwa kanały działania do wyboru. Dzięki temu w przypadku ewentualnych zakłóceń będziemy mogli szybko zmienić częstotliwość. Niektóre aparaty wyposażone są także w automatyczny wybór kanału – dzięki temu urządzenie samodzielnie zmienia ustawienia, gdy pojawia się zbyt wiele zakłóceń.

Częstotliwość

To bardzo ważny parametr urządzenia. Niektóre aparaty pracują  na popularnych częstotliwościach wykorzystywanych przez CB radia i krótkofalówki (PMR 446 MHz). Narażone przez to są na częste zakłócenia transmisji. Wybierając nianię dobrze jest więc wybrać urządzenia pracujące na mniej popularnych częstotliwościach, gwarantujących dobrą pracę bez zakłóceń- np. 695 MHz, 1,88 GHz lub 2,4 GHz.

Zasilanie

Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie, które wybierzemy miało dwie opcje zasilania – na baterie oraz za pomocą kabla. Dzięki temu w przypadku niespodziewanej awarii prądu niania nie przestanie nagle działać. Przydatną funkcją urządzenia jest także wskaźnik poziomu naładowania baterii – pozwoli on w pełni kontrolować stan urządzenia i szybko zadziałać, gdy bateria będzie na wyczerpaniu.

Dodatkowe funkcje

Dokonując ostatecznego wyboru, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które urządzenie może oferować. Oto przykładowe:

 • Kamera – pozwala na rejestrowanie nie tylko dźwięku, ale też obrazu z pokoju dziecka.
 • Lampka nocna – przydatna wieczorem.
 • Funkcja grania kołysanek – pomoże uśpić dziecko w przyjemnej atmosferze.
 • Termometr – rejestruje temperaturę w pokoju dziecka.
 • Monitor oddechu –  kontroluje oddech śpiącego malucha
 • Projektor – wyświetla w pokoju dziecka kolorowe obrazki.
 • Dzwonienie na zaprogramowany numer –  gdy dziecko zaczyna płakać, odbiornik dzwoni pod zaprogramowany wcześniej numer telefonu.
 • Kanał zwrotny –  pozwala na użycie nadajnika do jako odbiornika- rodzic może powiedzieć coś do dziecka.
 • Czujnik ruchu – pozwoli wykryć niepożądany ruch w pokoju dziecka.

Ceny elektronicznych niań oscylują od 100 do kilkuset złotych. Przykładowe znajdziesz TUTAJ.

elektroniczna-niania-siostra-ania

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ