Pin It

Fotelik samochodowy stanowi tę część wyposażenia bez której współczesny rodzic już nie może się obejść. Bez względu na to, czy mamy zamiar przewieść dziecko tylko do lekarza, czy podróżować z maluchem kilka godzin – fotelik w samochodzie to obowiązek, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak zatem wybrać najlepszy?

Fotelik – gorący temat

W ostatnim czasie tematyka fotelików dziecięcych oraz ich bezpieczeństwa bardzo się w Polsce rozpędziła. Już na początku roku w Warszawie odbyło się pierwsze ogólnopolskie szkolenie dla osób, które zajmują się sprzedażą i produkcją fotelików dziecięcych. O co tyle szumu? Przede wszystkim o to, że jak pokazują publikacje ostatnich badań nad fotelikami, aż 80 procent z nich nie spełnia dostatecznie swojej funkcji. W praktyce nagle okazuje się, że fotelik, który miał być niemal żelaznym pancerzem, w ogóle nie chroni dziecka. Eksperci, przestrzegają, aby nie kupować pierwszego fotelika „ z brzegu”, bo w razie wypadku samochodowego, może się okazać, że dziecko z niego wypadnie, tak jak to miało miejsce podczas testów.

Co sprawdzać?

Najczęściej rodzice w czasie wyboru fotelika sugerują się jego ceną. Nie myślmy chwilowo o cenie i porównajmy konkretne modele. Na początku warto jednak spojrzeć na własny samochód, bo może okazać się, że model fotelika z ostatniego miesiąca nie jest do niego dostosowany. Najczęściej chodzi o bardzo popularny system Isofix. System ten pozwala na zamontowanie fotelika bez konieczności używania pasów samochodowych. Jego innowacyjność polega na tym, że za pomocą dwóch metalowych uchwytów (jeden przy foteliku, drugi wmontowany w samochodzie w środkowej części tylnej kanapy) fotelik jest idealnie dopasowany do siedziska samochodu, a przede wszystkim o wiele bezpieczniejszy. Jak wynika z testów, właśnie środkowe miejsce na tylnej kanapie samochodu jest najbezpieczniejsze do przewożenia dziecka, bo w momencie kolizji z boku prawdopodobieństwo tego, że dziecko ucierpi w wypadku jest najmniejsze.

Kupno fotelika samochodowego powinno być również uzależnione od wieku dziecka i jego wagi. Najczęściej proponowany podział to:

ECE ECE ECE ECE
0/0+ I II – III  I – III
Do 13 kg 9 – 18 kg  15- 36 kg 9 – 36 kg
Do 15 miesiąca Od 9 mies. do 4,5 roku  Od 3 do 12 lat  Od 9 mies. do 12 roku

Interpretacja takiej tabeli zakłada, że noworodek zawsze wymaga innego fotelika niż jego 9. miesięczny kolega. Po ukończeniu przez dziecko 9 miesiąca życia możemy już wybierać pośród wielu kombinacji.

W czasie zakupu fotelika, warto też zwrócić uwagę na to, czy tapicerka, którą wyścielono fotelik jest możliwa do zdejmowania. Taki „patent” pozwala na utrzymanie fotelika w należytej czystości.

Oczywistością jest również montowanie w foteliku pasów pięciopunktowych, które są zdecydowanie bardziej bezpieczne od pasów trzypunktowych. W czasie zakupów warto zwrócić uwagę, na to czy pasy są solidnie zamontowane, bo dzieci, które lubią się wiercić, mogą je wyrwać (zwłaszcza te na środku).

Tyłem czy przodem

W Polsce nadal pokutuje tendencja do wożenia dzieci przodem do kierunku jazdy. Testy przeprowadzone przez szwedzki koncern samochodowy dowodzą, że do około 3. miesiąca życia dziecka, jego nieukształtowany odcinek szyjny kręgosłupa ulega ogromnym przeciążeniom (zderzenie przy prędkości 50 km/h to jak upadek z 1 pierwszego piętra). Przynajmniej do momentu, kiedy szyja dziecka nie będzie  jeszcze na tyle silna, warto wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy.

W zależności od tego, jak zdecydujemy się przewozić nasze dziecko, taki rodzaj fotelika musimy kupić. Na rynku dostępne są oba modele – do jazdy przodem i do jazdy tyłem.

Wyniki testów

W sieci istnieje bardzo dużo stron internetowych, które zajmują się wyłącznie tematyką fotelików samochodowych. Możemy na nich znaleźć zawsze najnowsze rankingi dotyczące testów przeprowadzanych na fotelikach samochodowych. Tabele z wynikami testów zmieniają się w każdym roku, dlatego warto porównać kilka z nich, aby sprawdzić, jaki model „jest na przodzie”.

A może gondola?

Wiele rodziców uważa, że przewożenie dziecka w foteliku samochodowym w pozycji półleżącej jest niezdrowe. Dlatego, obecnie można spotkać się z wykorzystaniem gondoli jako alternatywy do przewożenia dziecka w samochodzie. W praktyce okazuje się, że zakup gondoli samochodowej jest uzasadniony tylko wtedy, gdy dziecko ma poważne problemy zdrowotne, np. z oddychaniem, kręgosłupem, dziecko jest wcześniakiem. Nie warto zatem inwestować w taki sprzęt bez konkretnych wskazań medycznych.

„Fotelowe” wsparcie

W Polsce nie ma konkretnej instytucji, która pomagałaby rodzicom w podjęciu decyzji, o tym jaki fotelik wybrać. Rodzice mogą zatem liczyć tylko na informacje o testach zderzeniowych przeprowadzonych na fotelikach oraz certyfikatach przyznanych przez niezależne ośrodki badawcze.

Warto jednak przed zakupem fotelika odwiedzić kilka stron internetowych, które zajmują się tylko tym tematem:

www.inspekcje-fotelikow.pl – na tej stronie można zapisać się na bezpłatne konsultacje z ekspertem od fotelików, który sprawdzi, czy nasz fotelik jest prawidłowo zamontowany,

www.pierwszy.fotelik.info – na tej tronie możemy zamówić bezpłatny poradnik dotyczący prawidłowego montażu fotelika samochodowego,

www.foteliki-pod-lupa.pl – strona bogata w dużą ilość tekstów dotyczących fotelików, gondoli samochodowych, testów bezpieczeństwa; za dostęp do pełnych treści na portalu należy zapłacić.

Przed wizytą w sklepie warto wyposażyć się w podstawową wiedzę na temat fotelika, bo sprzedawca nie zawsze potrafi dostatecznie dobrze opowiedzieć o towarze, który nas interesuje.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ