Pin It

Z myślą o narodzinach upragnionego dziecka zaczęłaś gromadzić wyprawkę. Zanim jednak zdążyłaś zrealizować listę od A do Z, twój maluszek pojawił się na świecie. Nie miałaś okazji się z nim przywitać, przytulić, pogładzić po krągłej buzi. Od pierwszych chwil życia bobas zamknięty został w inkubatorze i podłączony pod groźnie wyglądające urządzenia. Gdy rodzi się wcześniak … nie ma łatwego startu. Dlaczego niektóre dzieci rodzą się na długo przed terminem?

Noworodek uznawany jest za wcześniaka, gdy opuści brzuch mamy przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. W skrajnych przypadkach maluchy przychodzą na świat nawet w 23. czy 24. tygodniu. Zdecydowanie zbyt wcześnie. Postępy medycyny sprawiają jednak, że i takie „okruszki” mogą nabrać sił i przeżyć. Niestety, przedterminowy poród niesie ze sobą ryzyko poważnych chorób i zaburzeń rozwojowych. Im wcześniej dziecko znalazło się poza macicą, tym ryzyko to jest większe. Jakie są przyczyny wcześniactwa?

Tak naprawdę nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiadomo tylko, że są pewne czynniki, które mogą zwiększać zagrożenie przedwczesnym rozwiązaniem. Na pewno jest to niewłaściwy styl życia mamy: palenie papierosów, picie alkoholu, nadmierny wysiłek fizyczny, zbyt restrykcyjna dieta. Na niekorzyść działa również silny stres oraz nieleczone infekcje, w tym szczególnie te w obrębie pochwy. Mogą to być także przyczyny, na które kobieta nie ma wpływu: choroby serca, nadciśnienie, toksoplazmoza. Poród na długo przed terminem dotyczy też częściej młodych dziewczyn oraz kobiet po 35. roku życia.

Wątłe zdrowie wcześniaka

W macicy płód czuje się bezpiecznie i ma odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Nagły poród odbiera mu możliwość „dokończenia” rozwoju. Szczególnie cierpią na tym płuca, które kształtują się ostatecznie pod koniec ciąży. Dlatego właśnie zaburzenia ze strony układu oddechowego należą do „czołówki” dolegliwości dotykających wcześniaki. Aby prawidłowo oddychać, noworodek potrzebuje wsparcia, np. kaniuli donosowych lub – w cięższych przypadkach – respiratora. Na skutek przedwczesnego porodu zaburzony zostaje także rozwój naczyń krwionośnych oczu, czego efektem może być uszkodzenie siatkówki (jest to tzw. retinopatia wcześniacza).

Dziecko cechuje się słabszym napięciem mięśniowym, brakiem odporności, nieumiejętnością ssania, brakiem zdolności regulacji temperatury ciała. Wcześniaki są o wiele mniejsze i lżejsze niż zdrowe noworodki. Charakterystyczna jest cieniutka skóra, pozbawiona warstwy tkanki tłuszczowej, co sprawia, że prześwitują spod niej żyły: skóra nabiera więc fioletowawego zabarwienia. Pokryta jest również delikatnym meszkiem. Główka dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciałka. Maluszek niewątpliwie potrzebuje troskliwej opieki, zarówno ze strony personelu szpitala, jak i zaniepokojonych rodziców.

Zanim zawita w domu

To, jakiej pomocy wymagać będzie noworodek i jak szybko opuści szpital, zależy do tego, w którym tygodniu ciąży się urodził, jakie zaburzenia zostały zdiagnozowane i, oczywiście, jaka jest jego aktualna kondycja. Bobas umieszczany jest w inkubatorze, który ma za zadanie zapewnić mu warunki zbliżone do tych, które panują w łonie matki. Urządzenie dba o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza, a równocześnie monitoruje stan dziecka. Jeśli noworodek nie ma wykształconego odruchu ssania, karmiony jest dożylnie lub za pośrednictwem sondy. Karmienie piersią możliwe jest dopiero wtedy, gdy bobas potrafi koordynować ssanie i oddychanie. Wcześniej jednak mleko mamy może być podawane przez sondę.

Widok bezbronnej kruszyny podłączonej pod masę rurek działa na rodziców bardzo negatywnie. Lęk, niepokój i bezsilność nie pozwalają normalnie funkcjonować. Nierzadko u kobiety pojawia się bardzo silne poczucie winy, które może doprowadzić do depresji poporodowej. Rodzicom może się wydawać, że nie mają wpływu na przebieg zdrowienia pociechy. Nieprawda! Bliskość, ciepło i łagodny głos, delikatny dotyk zmniejszają u dziecka strach i poczucie zagrożenia. Nie bez powodu praktykuje się w szpitalach „kangurowanie”. Na czym polega? Kiedy lekarz prowadzący uzna, że stan dziecka pozwala na wyjmowanie go z inkubatora, nagi maluch układany jest na piersi mamy, nawet na kilka godzin. Nie ma lepszego sposobu na stworzenie więzi z noworodkiem i uspokojenie go. Specjaliści zgodnie twierdzą, że metoda ta ma same zalety.

W końcu razem!

Rodzice każdego dziecka z niecierpliwością wyczekują chwili, gdy będą mogli zabrać je do domu. Oczekiwanie to nieraz bardzo wydłuża się w przypadku wcześniaków. Czasem, gdy dziecko rodzi się w okolicach 37. tygodnia, do domu może wyruszyć nawet już po kilku tygodniach. Jednak im moment porodu był bardziej oddalony od zaplanowanego terminu, tym dłużej bobas musi zostać w szpitalu, nierzadko kilka miesięcy. Decyzja o wypisaniu może być podjęta dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi samodzielnie oddychać, ssać i waży co najmniej 2 kg. Jak dbać o pociechę, gdy już znajdzie się w domu?

Pielęgnacja wcześniaka tak naprawdę nie różni się istotnie od pielęgnacji malucha urodzonego w terminie. O tym, jak należy postępować, rodzice instruowani są przy wyjściu ze szpitala. Szczególnej uwagi wymaga delikatna i wrażliwa skóra. Potrzebuje systematycznego natłuszczania, np. oliwką lub specjalnymi kosmetykami hipoalergicznymi dla niemowląt. Trzeba zachować ostrożność, aby nie spowodować zranień lub otarć. A o otarcia bardzo łatwo, dlatego podczas osuszania nie należy trzeć skóry ręcznikiem, lecz lekko ją dotykać. Niezbędny będzie też krem na odparzenia.

Niepokój rodziców budzi zwykle rozwój psychofizyczny dziecka, który przebiega przeważnie wolniej niż u rówieśników. Ale kogo uznać można za rówieśnika? Warto wiedzieć, że w przypadku wcześniaków uwzględnia się tzw. wiek korygowany. Co to oznacza? Jeśli dziecko urodziło się dwa miesiące przed ustalonym terminem, to umiejętności, których oczekuje się od 6-miesięcznego bobasa, zdobędzie dwa miesiące później, czyli w wieku 8 miesięcy. Są jednak sytuacje, kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna: dziecko jest apatyczne, zauważalna jest asymetria w napięciu mięśni, wygina się w łuk, nie skupia wzroku na twarzach rodziców. Przeważnie w wieku 2-3 lat różnice w rozwoju wyrównują się, czasem potrzebne jest wsparcie w postaci rehabilitacji.

Rodzice wcześniaków, szukający rzetelnych informacji i wsparcia, powinni zaglądnąć na stronę Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom: www.wczesniak.pl.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ