Pin It

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu dwóch szczepionek podawanych noworodkom: Euvax B seria UFA 12001 i Tripacel seria C4007 AK.

Euvax B to szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a Tripacel – przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Szczepionki nie spełniają wymagań jakościowych. Powodem ich wycofania jest niehomogeniczność, co oznacza niejednorodność, co mogło np. wynikać z nieprzestrzegania zasad zachowania ciągu chłodniczego podczas przechowywania lub transportu, albo obecności zanieczyszczeń w szczepionce.

Jak zaleca Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, jeśli u dziecka wystąpiły problemy zdrowotne:
1. Poproś o kopię dokumentacji medycznej z przychodni i szpitali gdzie było leczone dziecko (masz do tego prawo zgodnie z Ustawą o prawach pacjenta, uwaga – musisz pokryć koszty ksero). Wzór wniosku
2. Napisz pismo do lekarza (wzór)
3. Powiadom urzędy: inspektorat@gis.gov.pl, szczepienia@pzh.gov.pl, rzecznik@urpl.gov.pl, kancelaria@mz.gov.pl
4. Rozważ możliwość złożenia doniesienia do prokuratora, gdy lekarz nie wywiązał się z ustawowego obowiązku zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego i późniejszych powikłań do odpowiednich służb oraz dołączenie się do pozwu zbiorowego rodziców poszkodowanych dzieci (kontakt biuro@stopnop.pl).

Źródło:

Główny Inspektorat Farmaceutyczny www.gif.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ