Pin It

Nie ulega wątpliwości, że spędzanie czasu całą rodziną wzmacnia więzi, pobudza kreatywność, uczy dzieci i dorosłych współpracy, zrozumienia, sprawiedliwości. Psychologowie podkreślają, że wspólna zabawa jest podstawą dla rozwoju dzieci, bez względu na ich wiek. A granie w gry planszowe całą rodziną to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Oto gra dla całej rodziny.

Osobiście bardzo lubię zasiadać przy stole całą rodziną i grać, popijać herbatę i nie zważać na upływający czas. Ale cenię też walory edukacyjne gier i w zasadzie tylko takie wybieram. Kłopot w tym, że ponieważ mam dwoje dzieci, między którymi jest spora różnica wieku (6 lat), nie zawsze udaje mi się znaleźć grę, która łączy zainteresowania całej rodziny, może nas czegoś nauczyć i pozwoli świetnie się bawić tym najmłodszym (czteroletniej dziewczynce), jak i najstarszym (czyli rodzicom).

Gra Activity Junior, która towarzyszy nam od jakiegoś czasu, to rodzaj planszówki pozwalającej rozwijać się językowo, artystycznie, ruchowo. Gra daje duże pole do działania wyobraźni, do pracy z własnym ciałem, a także rozwija sprawność motoryki małej i uczy nas angielskich wyrażeń. W zasadzie gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia, ale z powodzeniem można grać w nią całą rodziną. Szczególnie, że zasady gry przewidują grę drużynową.

Na czym polega gra Activity Junior?

Wystarczy rozłożyć na stole planszę, karty z hasłami, pionki i klepsydrę, która mierzyć nam będzie czas. Dodatkowo potrzebne będą kredki i kartki papieru, najlepiej osobne dla każdego gracza lub drużyny. Zadaniem każdego gracza wykonać czynność oznaczoną na polu, na którym stanie. Ale najpierw musi wylosować kartę. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Zdarza się, że musimy narysować naleśnik, albo pokazać upał! Jeśli gramy w wersji dla 3 osób, jeden gracz pokazuje, reszta zgaduje. I ma na to określoną ilość czasu. Jeśli gramy drużynowo, pokazuje, rysuje lub opowiada demonstrator, a zgaduje jego drużyna. Ważne jest, aby tak wykonać swoje zadanie, czyli narysować hasło z karty, albo o nim opowiedzieć czy też je pokazać, by któryś z graczy odgadł. Tylko wtedy możemy liczyć na punkty. A nie wszystkie zadania są łatwe. W czasie gry przydaje się umiejętność czytania, ale nam udało się ten problem ominąć tworząc drużyny rodzic + dziecko. Ponieważ moja czterolatka jeszcze nie potrafi czytać, jest w drużynie ze mną lub tatą. Rodzic czyta hasło i przekazuje je dziecku. Przy okazji wyjaśniając trudniejsze hasła, dzięki czemu maluch uczy się nowych pojęć i wzbogaca swoje słownictwo.

 

Gra dla dzieci, które uczą się zdrowej rywalizacji

Activity Junior jest dobrą grą dla dzieci, które dopiero uczą się zasad fair play i działania zespołowego. Aby wygrać, trzeba współpracować, trzeba ułatwiać swojej drużynie wykonanie zadania. Według mnie znaczenie ma także to, że kwestie wyścigu, dotarcia do mety, schodzą na drugi plan, ponieważ ważniejsza jest zabawa w pokazywanie, rysowanie, opowiadanie. To jest główny punkt tej gry, a nie to, kto pierwszy znajdzie się na mecie. Dzięki takim zasadom znacznie łatwiej jest dzieciom, które trudno znoszą porażki, nie lubią przegrywać i czasem ciężko im porozumieć się z innymi.

Grać mogą minimalnie 3 trzy osoby, opracowane są dla nich specjalne zasady. Maksymalnie przy grze spotkać się może aż 16 osób! Będzie to więc dobry sposób spędzania czasu przy świątecznym stole, podczas przyjęcia urodzinowego czy pikniku. W tę grę można grać praktycznie wszędzie i dowolnie długo.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ