Pin It

Każdego roku na półki sklepowe trafiają setki zabawek i gier rozwijających dla maluchów. Przedstawiamy te gry planszowe dla dzieci, które z pewnością spodobają się najmłodszym. Niektóre z nich są nam już dobrze znane, inne to zupełne nowości, a łączy je jedno – znakomicie pomagają rozwijać zmysły dzieci.

Memo

Niejedna mama zna już grę Memo, polegającą na odkrywaniu kart i dopasowywaniu do siebie par takich samych obrazków. Można w nią grać właściwie do końca życia, zwiększając tylko poziom trudności rozgrywki. Najmłodszym spodobają się warianty z niewielką ilością kart i kolorowymi, nieskomplikowanymi ilustracjami. Gdy podrosną,mogą grać w bardziej złożoną wersję i wybierać spośród setek kart. Poza tym, taką grę można zrobić samemu – wystarczy karton, nożyczki i flamastry.

Motoryka mała czyli nawlekaj nie czekaj

Banalnie prosta gra dla dzieci w wieku 3-5 lat. Maluch ćwiczy w niej zdolności ruchowe, nawlekając kulki na sznurek w odpowiedniej kolejności i w określonym czasie. Za każde poprawnie wykonane zadanie uzyskuje żeton. Tą grę również w prosty sposób można wyprodukować w domu ze sznurka, korali, karteczek z wzorami i np. groszy zamiast żetonów. Większość dzieci uwielbia wykonywać takie zadania.

Opowiem ci mamo

Twórcy gry zainspirowali się jednym z prostszych pomysłów na zajęcie – opowiadaniem przez dziecko historyjek. Po ukończeniu 3. roku życia dziecko zaczyna nabywać umiejętność porządkowania i klasyfikowania przedmiotów – wie już, że pomarańcza to owoc, a but to ubranie. Układanka „Opowiem Ci mamo” opracowana przez pedagoga i terapeutę – Izabelę Stankiewicz – idealnie pomaga tą umiejętność rozwinąć. W opakowaniu są obrazki z ilustracjami, które muszą zostać ułożone w odpowiednim porządku. Na każdą historyjkę składają się 4 plansze, a dziecko musi ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Dla przykładu: na jednym obrazku widzimy chłopca, który pędzi na rowerze, na kolejnym malca, który spada z roweru, na innym tą samą osobę, która płacze, a na ostatnim mamę, która nakleja mu na ranę plaster.

Nos w nos

To jedna z bardziej nowatorskich propozycji. Opakowanie z grą zawiera pojemniczki z zapachami i karty z obrazkami. Dziecko musi dopasować zapachy do tego, co widzi na obrazku, a do wyboru ma zapach dymu, jabłka, mięty, róży i trawy. Dla małych dzieci taka zabawa może starczyć na wiele miesięcy. Starsze mogą znudzić się po jakimś czasie – wtedy warto… samemu wyprodukować kolejne pojemniczki z zapachami, np. z olejków eterycznych lub aromatów do ciast.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ