Jak mówić do niemowlaka?
Pin It

Na widok małego dziecka większość z nas… zapomina, jak rozmawiać. Nagle wchodzimy w skórę malucha i zaczynamy gaworzyć tak jak on. A to błąd! Jak mówić do niemowlaka? Okazuje się, że jeśli zależy nam na tym, aby nasza pociecha rozwijała umiejętność mówienia, musimy rozmawiać z nim jak z dorosłym.

W badaniu wzięli udział rodzice 29 dzieci w wieku 1,5 roku. Każdy brzdąc otrzymał koszulkę z wbudowanym dyktafonem, który nagrywał wszystkie dźwięki, jakie maluch słyszał w ciągu dnia. Nagrania te następnie analizowano, zwracając uwagę na to, w jaki sposób rodzice z nim rozmawiają. Ważny był nie tylko sposób mówienia („gaworzenie” czy normalna rozmowa), ale także to, czy swoje słowa rodzice kierowali bezpośrednio do malucha (w przeciwieństwie np. do słów, które dziecko słyszy, gdy rodzic rozmawia przez telefon czy słów, które padają z telewizora).

Wyniki wskazują na ogromną różnicę między ilością słów wypowiadanych do poszczególnych dzieci. Niektóre z maluchów słyszały nawet 12 tys. słów, podczas gdy inne zaledwie 670 w ciągu całego dnia! Późniejsze analizy ujawniły, że zdecydowanie bogatszym słownictwem w wieku dwóch lat dysponowały te z maluchów, które wieku 1,5 roku słyszały najwięcej słów w ciągu dnia.

Źródło: www.motherandbaby.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ