Jak nauczyć niemowlę odróżniania dnia i nocy?
Pin It

Gdy byłaś w ciąży, w ciągu dnia, ruszając się, kołysałaś malucha do snu. Wieczorem, gdy kładłaś się spać, on – nie czując bujania – budził się i zaczynał kopać. Nic dziwnego, że kiedy w końcu pojawia się na świecie, nie wie, że w nocy powinien spać, a w dzień być aktywnym. Umiejętności odróżniania dnia i nocy musi się dopiero nauczyć. Jak mu w tym pomóc?

W ciągu dnia: jasno i głośno

Natężenie światła słonecznego to podstawowa cecha, która odróżnia dzień od nocy. Maluch powinien wiedzieć, że jeśli jest jasno, to znak, że jest pora na aktywność, a gdy zapada zmrok – czas na odpoczynek. Kiedy więc układasz dziecko do dziennej drzemki, nie ograniczaj dostępu światła zasłonami czy żaluzjami. Jest dzień – ma być jasno. Nie przemykaj też obok kołyski na paluszkach. Nie chodzi oczywiście o to, aby wtedy gdy niemowlę śpi w najlepsze, włączać mikser albo odkurzacz (choć niektóre dzieci mogą lubić takie odgłosy). Staraj się zachowywać normalnie: gotuj, rozmawiaj, rób porządki.

W miarę możliwości zadbaj również o to, aby każdego dnia dziecko choć na chwilę wyszło na zewnątrz. W ten sposób ukształtuje się jednoznaczne skojarzenie: dzień to czas spacerów i zabawy.

Pamiętaj, aby nie postępować w myśl zasady: im dziecko mniej będzie spać w dzień, tym lepiej prześpi noc. Reguła ta nie działa w przypadku niemowląt. Zapamiętaj raczej, że: im niemowlę mniej śpi w dzień, tym jest bardziej zmęczone i tym trudniej jest mu usnąć wieczorem.

W nocy: ciemno i cicho

Robi się ciemno: to powinien być sygnał dla maluszka, że zbliża się pora spania. Zasłoń okna, szczególnie jeśli w pobliżu mieszkania znajdują się źródła sztucznego światła, np. latarnie uliczne. Podczas wieczornej pielęgnacji wykonuj spokojne ruchy, mów nieco przyciszonym głosem. W nocy, kiedy niemowlę obudzi się na karmienie, nie włączaj lampy sufitowej. Możesz ewentualnie włączyć niewielką lampkę nocną. Postaraj się w ogóle nie odzywać, a po skończonym karmieniu od razu ułóż maluszka do snu. Kiedy jednak nie uda mu się od razu zasnąć i rozpocznie zabawę, nie angażuj się w nią, w przeciwnym wypadku dodatkowo go rozbudzisz.

Moc rytuału

W nauce odróżniania dnia i nocy niezastąpione są rytuały, czyli czynności powtarzane w określonej kolejności, najlepiej o mniej więcej tej samej porze. Dotyczy to przede wszystkim wieczornej pielęgnacji. Ustalcie, że kąpiel rozpoczynacie np. o 19. Najpierw pluskanie w wodzie, potem osuszanie, ubieranie, a dalej wszystko to, co pomaga brzdącowi usnąć, np. śpiewanie kołysanek czy uspokajający masaż. Ważne, żeby w miarę możliwości przestrzegać zarówno pory wykonywania całego rytuału, jak i kolejności poszczególnych czynności.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ