jak obciąć paznokcie niemowlakowi
Pin It

Ta czynność u wielu rodziców powoduje stres. Obcinanie paznokci małemu dziecku to początkowo nie lada wyzwanie. Jak zrobić to sprawnie i skutecznie?

Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi?

Niektóre noworodki rodzą się z długimi paznokciami. Pierwsze paznokcie są na ogół miękkie i same wykruszają się w ciągu pierwszych tygodni. Z ich obcięciem nie trzeba się śpieszyć. Na pewno nie zabierajmy się za to w szpitalu. Jeżeli skaleczymy maluszka, nawet przez tak niewielkie uszkodzenie naskórka może dojść do zakażenia szpitalnymi bakteriami.

Rodzice często obawiają się, czy dzieci nie zadrapią sobie twarzy i aby je przed tym chronić, zakładają im na rączki tzw. niedrapki. Nie polecamy jednak zakładania dziecku małych rękawiczek (dlaczego? Szczegóły znajdziesz tutaj).

Obcinanie paznokci

Do obcięcia paznokci przygotuj specjalne, małe nożyczki z zaokrąglonymi końcami (wcześniej należy je zdezynfekować). Znajdziesz je w sklepach z artykułami dla niemowląt. Nie używaj ani pilniczka, ani cążek – to zbędne. Zanim przystąpisz do działania, umyj ręce.

Paznokcie najlepiej obciąć po kąpieli – pod wpływem wody zmiękną, dzięki czemu łatwiej będzie to zrobić. Podczas zabiegu przyda się pomoc drugiej osoby, która przytrzyma malucha. Chwyć dłonią rączkę dziecka i obetnij paznokcie „na prosto”. Jeżeli dojdzie do skaleczenia, przyłóż do rany sterylny gazik. Po obcięciu paznokcia przejedź po nim swoim opuszkiem palca, aby sprawdzić, czy nie ma ostrych zadziorów. Nie obcinaj skórek i nie obgryzaj dziecku paznokci (niektórzy naprawdę mają takie pomysły!).

Można też obcinać paznokcie, kiedy dziecko jest w stanie głębokiego snu. Istnieje wtedy szansa, że maluch nie wykona gwałtownego ruchu.

Jeżeli obawiasz się sama obciąć dziecku paznokcie, poproś o pomoc położną środowiskową, która odwiedzi was w ramach tzw. wizyty patronażowej (więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Pielęgnacja

Paznokcie u rąk rosną w dosyć szybkim tempie i trzeba je obcinać regularnie (maluch często wkłada rączki do buzi, a pod paznokciami zbiera się brud). Paznokcie u nóg rosną wolniej. Obcinaj je prosto, aby zapobiec wrastaniu.

Gdy maluch podrośnie i będzie z zaciekawieniem dotykał coraz więcej rzeczy i wkładał ręce w różne miejsca (kontakt z ziemią i błotem murowany!), nie podważaj jego paznokci pilniczkiem, aby wyciągnąć brud. Do wyczyszczenia paznokci lepiej użyć miękkiej szczoteczki.

Polecamy: Pielęgnacja noworodka: oczy, uszy, nosek, jama ustna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ