SIDS
Pin It

Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) zaktualizowała zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka SIDS.

Nagła niespodziewana śmierć niemowląt (Sudden Unexpected Infant Death, SUID) to termin stosowany do opisania każdej niespodziewanej śmierci niemowlęcia, wyjaśnionej lub niewyjaśnionej. Obejmuje m.in. takie sytuacje, jak: uduszenie, infekcja, zatrucie, choroby metaboliczne, zaburzenia rytmu serca, traumy. SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, jest podkategorią SUID.

Raport AAP koncentruje się na SIDS i obejmuje zalecenia opracowane w celu zmniejszenia jego ryzyka. Są one przeznaczone dla wszystkich, którzy opiekują się dziećmi. Cztery ostatnie zalecenia są skierowane też do decydentów zdrowia, naukowców i specjalistów, którzy pracują na rzecz dzieci. Niektóre zalecenia są szczególnie skierowane do kobiet, które są w ciąży lub planują ciążę.

Zalecenia obejmują następujące kwestie:

 1. Prawidłowe ułożenie do snu

Aby zmniejszyć ryzyko SIDS, niemowlęta do ukończenia 1. roku życia powinny spać na plecach. Pozycja ta nie zwiększa ryzyka zadławienia. Kładzenie do snu na boku czy brzuchu nie jest bezpieczne i nie jest zalecane.

 1. Odpowiednie miejsce do spania

Niemowlęta powinny spać na twardym podłożu, na dobrze dopasowanym, twardym materacu. Materac powinien dobrze przylegać do ramy łóżeczka. Należy sprawdzać czy między nim, a łóżeczkiem nie ma żadnych przerw, w którym mogłoby się zaklinować dziecko. Materac nie powinien być miękki, ponieważ stwarza ryzyko uduszenia. Nie powinno się stosować poduszek i kołder. Łóżeczko powinno być poprawnie zamontowane i nie powinno być używane, jeśli jest uszkodzone. Nie ma zaleceń dotyczących stosowania dostawek do łóżka rodziców, ponieważ nie badano ich związku z SIDS.

Foteliki samochodowe, wózki, nosidełka nie są zalecane do spania w czasie pobytu w domu i szpitalu, szczególnie u niemowląt do 4. miesiąca życia. Spanie w tego typu miejscach daje możliwość przyjęcia pozycji, która stwarza ryzyko uduszenia i utrudnia oddychanie. Niemowlęta nie powinny być w nich pozostawiane bez nadzoru.

 1. Karmienie piersią

Karmienie piersią jest związane ze zmniejszonym ryzykiem SIDS. Zgodnie z zaleceniami AAP, niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy do 6 miesiąca życia.

 1. Spanie w jednym pomieszczeniu z rodzicami

Niemowlęta powinny spać w jednym pokoju z rodzicami. Spanie w jednym pomieszczeniu zmniejsza ryzyko SIDS o 50%. AAP zaleca jednak, aby nie spać z dzieckiem w łóżku.

Ponadto położenie niemowlaka do spania na kanapie czy fotelu zwiększa ryzyko SIDS i stwarza niebezpieczeństwo poprzez uduszenie się czy zaklinowanie między siedziskami. Rodzic powinien uważać, by w trakcie karmienia dziecka w nocy nie zasnąć, a po karmieniu odłożyć niemowlę do łóżeczka.

 1. Usunięcie z łóżeczka różnych przedmiotów

Aby zmniejszyć ryzyko uduszenia, z łóżeczka powinny zniknąć wszystkie zbędne przedmioty, w tym poduszki, zabawki, przytulanki, koce, ochraniacze na łóżeczko.

 1. Rozważenie stosowania smoczka 

Chociaż mechanizm nie jest jeszcze jasny, badania wykazały, że smoczki mogą chronić przed SIDS. Smoczek powinno się podać do snu, jeżeli jednak dziecko odmawia – nie powinno się go do tego zmuszać. Smoczki nie powinny być zawieszane na szyi dziecka lub przypinane do odzieży, bo stwarza to ryzyko uduszenia.

 1. Unikanie dymu tytoniowego w czasie ciąży i po porodzie

Zarówno palenie matki podczas ciąży, jak i po urodzeniu dziecka jest głównym czynnikiem ryzyka SIDS. Dziecko nie powinno być narażone na kontakt z dymem papierosowym. Ryzyko SIDS znacząco wzrasta, gdy dziecko śpi w jednym łóżku z rodzicem-palaczem, nawet jeśli rodzic nie pali w łóżku.

 1. Unikanie alkoholu i narkotyków w czasie ciąży i po porodzie

Ekspozycja na alkohol i narkotyki w czasie ciąży i po narodzinach zwiększa ryzyko SIDS. Spanie z dzieckiem w jednym łóżku po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków wiąże się z wysokim ryzykiem SIDS.

 1. Unikanie przegrzania

Niemowlęta powinny być ubrane odpowiednio do warunków panujących w pomieszczeniu. Powinny mieć na sobie najwyżej o jedną warstwę więcej niż dorośli (więcej o przegrzewaniu znajdziesz tutaj).

 1. Kobiety w ciąży powinny być pod stała opieką

Istnieje powiązanie pomiędzy mniejszym ryzykiem SIDS u niemowląt, których matki w czasie ciąży były pod stałą opieką.

 1. Szczepienia

Zdaniem APP nie ma związku przyczynowego pomiędzy szczepieniami i SIDS. APP zaleca szczepienie niemowląt zgodnie z kalendarzem szczepień.

 1. Unikanie urządzeń, które są niezgodne z zaleceniami bezpiecznego snu

Chodzi o unikanie urządzeń, których producenci twierdzą, że ich stosowanie zmniejsza ryzyko SIDS (np. kliny, pozycjonery). Zdaniem AAP producenci nie powinni tak twierdzić, chyba że istnieją na to dowody naukowe.

 1. Niestosowanie w domu monitora oddechowego

Nie ma danych potwierdzających, że komercyjne urządzenia używane do monitorowania czynności życiowych niemowląt zmniejszają ryzyko SIDS.

 1. Nadzorowanie leżenia na brzuchu w celu uniknięcia plagiocefalii

Aby uniknąć spłaszczenia główki i umożliwić dziecku prawidłowy rozwój, niemowlę może leżeć na brzuchu, kiedy nie śpi, jest aktywne i jest pod opieką.

 1. Spowijanie nie zmniejsza ryzyko SIDS

Spowijanie jest stosowane, aby uspokoić dziecko. Otulone niemowlęta powinny zawsze leżeć na plecach. Nie ma dowodów na to, aby ciasne otulanie niemowlaka chroniło przed SIDS.

 1. Pracownicy służby zdrowia, personel w żłobkach powinni wdrożyć zalecenia dot. SIDS

Wszyscy lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia powinni być edukowani w zakresie bezpiecznego snu niemowląt.

 1. Media i producenci powinni informować o zaleceniach dot. bezpiecznego snu

W telewizji, magazynach, reklamach powinno się wpływać na przekonania dot. snu. Podawanie komunikatów sprzecznych z zaleceniami może powodować dezinformację.

 1. Edukacja poprzez kampanie, które koncentruje się zmniejszeniu ryzyka SIDS

Pediatrzy i przedstawiciele podstawowej opieki zdrowotnej powinni aktywnie uczestniczyć w tego typu kampaniach. Edukacja powinna obejmować wszystkich, którzy opiekują się dziećmi, w tym rodziców, dziadków, opiekunów. Z zaleceniami powinny być zapoznanie kobiety w ciąży oraz uczniowie.

 1. Kontynuowanie badań nad czynnikami ryzyka SIDS

Badania nad SIDS powinny być kontynuowane, szczegółowo przeprowadzane i wspierane finansowo.

Źródło: www.aap.org

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ