Jak wybrać dobrego pediatrę?
Pin It

Pediatra to nie jest zwykły lekarz. Pediatra to lekarz TWOJEGO dziecka. A to wiele zmienia. O ile w przypadku własnego lekarza pierwszego kontaktu często przymykamy oko na pewne jego wady, o tyle w odniesieniu do pediatry mamy o wiele mniejszą tolerancję na wszelkie błędy. I słusznie: specjalista, którego wybierzemy dla swojego dziecka, tych błędów ma popełniać jak najmniej. Czym kierować się przy wyborze pediatry?

Jest blisko

Choć nie jest to najważniejsze kryterium, to warto je mieć na uwadze. Choroba dziecka jest stresującą sytuacją. Gdy w poszukiwaniu rady i pomocy musimy przemierzać całe miasto, stres (i nasz, i dziecka) dodatkowo się nasila. Gabinet nie musi znajdować się tuż obok naszego mieszkania, ale dobrze, żeby nie był też w zbyt dużej odległości.

Wzbudza zaufanie

Zaufanie to podstawa każdej relacji, również tej z pediatrą. Jeśli nie ufasz lekarzowi i wątpisz w sens jego zaleceń, trzeba zastanowić się nad zmianą specjalisty. Pediatra to ktoś, kto troszczy się o twój najcenniejszy skarb. Zaufanie w takim przypadku jest niezbędne. Podobnie jak szacunek, którym lekarz powinien darzyć zarówno was, rodziców, jak i dziecko. Dobry lekarz traktuje dziecko nie jako istotkę, która nic nie rozumie, lecz jako małego człowieka, do którego trzeba odnosić się z szacunkiem. Co wiąże się z kolejnym kryterium…

Lubi dzieci

Wydawać by się mogło, że skoro ktoś podejmuje decyzję o zostaniu pediatrą, to na pewno uwielbia dzieci. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. Oczywiście, nie należy oczekiwać od lekarza, że będzie stroił miny czy wygłupiał się, bo nie każdy to potrafi. Ale jeśli wyraźnie widać, że do dziecka odnosi się z dystansem, nie potrafi nawiązać z nim rozmowy czy je ignoruje, to znak, że za dziećmi nie przepada.

Jest cierpliwy

I chodzi nie tylko o cierpliwość wobec dziecka, ale również wobec rodziców. Pediatra powinien spokojnie tłumaczyć wszelkie medyczne zawiłości i odpowiadać na każde pytanie. Nie najlepiej świadczy o pediatrze, gdy z niechęcią udziela odpowiedzi, a szczególnie gdy okazuje irytację i zniecierpliwienie. Warto zwrócić uwagę na czas trwania wizyty. 5-10 minut to zdecydowanie za krótko. Rzetelne badanie powinno trwać co najmniej 20-30 minut.

Jest do dyspozycji

Złośliwość losu może dosięgnąć każdego. Zdarza się więc, że dziecko zaczyna chorować w przeddzień świąt, w weekend czy w środku nocy. Dobry pediatra już na pierwszej wizycie poda rodzicom swój numer telefonu. Oczywiście, nie należy nadużywać uprzejmości i dzwonić jedynie w nagłych wypadkach.

Nieustannie się dokształca

Medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nieraz z dnia na dzień dokonywane są przełomowe odkrycia w zakresie metod leczenia czy stosowanych leków. Dobry pediatra to taki, który na bieżąco śledzi medyczne nowinki oraz bierze udział w sympozjach i konferencjach lekarskich.

Ma dobre opinie

Nie ma lekarza, który mógłby pochwalić się samymi pozytywnymi opiniami. Przy wyborze pediatry trzeba więc szukać nie takiego, który negatywnych opinii w ogóle nie ma (bo pewnie takiego nie znajdziemy), lecz takiego, w którego przypadku pozytywne opinie zdecydowanie przeważają. Warto popytać wśród znajomych czy zajrzeć na fora internetowe.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Fajny krotki rzeczowy artykul. My mam nadzieje trafilismy na takiego lekarza 🙂
    Musi tylko kupic nowy stetoskop bo ma czerwony, a nasz syn woli niebieski 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ