Pin It

Bezpieczny, wygodny, praktyczny, a przy tym estetyczny i dobrze wyposażony – to jedne z licznych wymagań stawianych wobec dziecięcych wózków. O ile jednak niektóre z nich potrafią zachwycać swoim wyglądem, o tyle ten aspekt nie powinien odgrywać pierwszej roli podczas kupna wózka. Na co należy zwrócić uwagę i czym powinni kierować się rodzice wybierając wózek dla dziecka? Podpowiadamy, którym elementom należy się dokładnie przyjrzeć zanim zapadnie ostateczna decyzja.

Wybór wózka to indywidualna kwestia i zależy on od wielu czynników. To, jakie mamy oczekiwania wobec danego modelu, może być uzależnione np. od wieku dziecka (wózki głębokie są najlepsze dla dzieci do 6 miesiąca życia, jeśli malec ukończy pół roku to sprawdzi się spacerówka, wózki wielofunkcyjne można stosować bez względu na wiek), pory roku, od tego gdzie mieszkamy, czy często podróżujemy. To tylko niektóre z możliwości mających wpływ na wybór odpowiedniego modelu.

– Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, aby wózek był funkcjonalny. Trzeba zastanowić się w jaki sposób i w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. Osoby, które mieszkają na peryferiach miasta, gdzie teren jest nierówny i piaszczysty, będą potrzebowały wózka, który będzie miał dobre amortyzatory i będzie na tyle stabilny, aby wszelkie działanie czynników zewnętrznych nie przechodziło na naszego maluszka. Tutaj polecałabym wszelkiego rodzaju wózki mające pompowane koła. Mogą być one nieco ciężkie, ale są wytrzymałe i najbardziej nadają się na takie warunki – mówi sprzedawca Justyna Gogoń. –Jeżeli wózek będzie wykorzystywany tylko w warunkach miejskich, to w zupełności wystarczą te o piankowych kołach. Jeśli ktoś mieszka na 3 czy 4 piętrze i będzie musiał sam wnosić albo znosić wózek, to istotna będzie dla nas jego waga. W sytuacji, gdy często korzystamy z komunikacji miejskiej, zwracamy uwagę na wymiary wózka. Ważną rolę odgrywa nawet to, w jakim samochodzie chcemy nasz wózek przewozić, czy jego stelaż mieści się w bagażniku – dodaje.

Zanim więc wyruszymy do sklepów, aby odnaleźć wymarzony model wózka dla naszego dziecka, warto zadać sobie kilka pytań:

  • gdzie mieszkamy (które piętro, czy jest winda, na wsi, w mieście)?
  • w jakich warunkach będziemy najczęściej korzystać z wózka?
  • czy będziemy często korzystać z komunikacji miejskiej albo/i przewozić wózek w samochodzie?
  • czy mamy zamiar uprawiać sport (bieganie) równocześnie spacerując z dzieckiem?
  • o jakiej porze roku urodzi się dziecko?
  • czy chcemy wozić w wózku jedno czy więcej dzieci?
  • jaki jest wiek dziecka?
Decydujące szczegóły

– Najczęściej rodzice zwracają uwagę na amortyzację kół, na to, czy wózek jest wielofunkcyjny, czy jest możliwość zapięcia gondoli, spacerówki, przypięcia fotelika samochodowego, przekładania rączki oraz czy łatwo można przypiąć śpiworek – mówi Kinga Janisz, koordynator sprzedaży 4Kids.

Elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas kupna wózka, jest całe mnóstwo. Prezentujemy, które z nich są szczególnie istotne.

Stelaż

Stelaż to ta część wózka, na której opiera się całość. To do niego możemy przymocować gondolę, spacerówkę, fotelik i inne elementy. Przy wyborze pojazdu należy zwrócić uwagę na to, jaki jest rodzaj stelażu, z czego jest on wykonany, jaka jest jego wielkość (czy zmieści się w bagażniku naszego auta). Można wyróżnić dwa rodzaje stelaży: krzyżakowy oraz teleskopowy. Stelaż krzyżakowy budową przypomina znak „X”. Ma miękkie zawieszenie, zajmuje dosyć dużo miejsca i najczęściej pojawia się w wózkach głębokich i czterokołowych. Stelaż teleskopowy kształtem przypomina literę „Y”, łatwiej się składa, sprawia mniej problemów podczas przewożenia wózka samochodem, najczęściej stosowany jest w wózkach trójkołowych. Po złożeniu można go ustawić pionowo, nie wymaga, aby go o coś opierać. Często mają też regulowaną rączkę, co jest wygodne jeśli z dzieckiem spacerują osoby znacząco różniące się wzrostem.

Koła

Istotne jest, ile kół posiada wózek, z czego są wykonane, czy mają łożyska, hamulce, jaka jest ich wielkość oraz czy są skrętne, dobrze amortyzują drgania i odczepiają się od całości pojazdu. Można wyróżnić koła:

– Małe  sprawdzą się podczas spacerów po mieście, ale nie zdadzą egzaminu jesienią i zimą, kiedy deszcz i śnieg znacznie utrudniają podróż.

– Duże  stabilne, odpowiednie, gdy spacerujemy po nierównym terenie. Mogą utrudniać nieco zapakowanie wózka do samochodu.

– Pompowane  ich zaletą jest to, że dobrze amortyzują drgania, a istotną wadą to, że łatwo jest je przebić i sprawiają, że wózek więcej waży. Warto sprawdzić czy do wózków z tego typu kołami jest dołączona w komplecie pompka.

– Piankowe  nie da się ich przebić, dostosowują się do każdego podłoża, są lekkie, sprawdzą się o każdej porze roku, ale słabiej amortyzują drgania.

– Plastikowe  w ogóle nie amortyzują drgań, stąd nawet spacer po lekko nierównej alejce będzie dla dziecka odczuwalny w postaci wstrząsów.

W niektórych rodzajach wózków można spotkać się z rozwiązaniem łączącym zarówno koła piankowe oraz pompowane (na ogół tylne). Przy kołach warto zwrócić też uwagę na możliwość skręcania pojazdem, czy ich skrętność może być regulowana.

Kolejnym aspektem dotyczącym kół jest to, ile pojazd ich posiada – trzy czy cztery. Modele trójkołowe są lekkie, zwrotne, zajmują mniej miejsca, uchodzą jednak za mało stabilne. Modele czterokołowe są stabilniejsze, ale i nieco cięższe.

Amortyzacja

Pobujaj nieco wózkiem, sprawdź, czy nie piszczy oraz czy jest stabilny – w końcu chodzi o to, aby twoje maleństwo odczuwało jak najmniej niedogodności podczas jazdy. Można wyróżnić trzy rodzaje amortyzacji: paski, sprężyny oraz wahacze. Amortyzatory skórzane, czyli tzw. paski, dobrze pasują do cięższych pojazdów, można przy nich bujać wózkiem na boki, są ciche. Sprężyny na ogół mają regulację siły amortyzacji, co pozwala dostosować je do rodzaju podłoża. W przypadku wahaczy nie ma możliwości bujania wózkiem na boki, amortyzacja jest zamontowana na ramie wózka.

Hamulce

Istotne jest, czy można je łatwo zablokować, czy może wymaga to od nas dużej siły. Jeżeli wózek ma przekładaną rączkę, zwróć uwagę, czy ma zamontowane hamulce po obu stronach wózka. Wyróżniamy dwa rodzaje hamulców: postojowe oraz tarczowe. Hamulce postojowe uruchamiamy naciskając na nie nogą. Są zamieszczane właściwie we wszystkich wózkach. Warto zwrócić uwagę na ich ilość – czy są przynajmniej dwa na obu tylnych kołach. To bardzo istotna kwestia jeżeli np. często będziemy korzystać z komunikacji miejskiej (tego typu hamulce gwarantują całkowite unieruchomienie pojazdu).  Hamulce tarczowe ograniczają prędkość pojazdu np. zjeżdżając z górki.  Sprawdź, czy można w nich regulować prędkość. Dobrze jest jeżeli wybrany przez nas wózek posiada obydwa rodzaje hamulców, to zwiększa bezpieczeństwo podróży w takim pojeździe.

Gondola

Zwróć uwagę, czy jest głęboka, z jakiej jakości materiału została wykonana, czy ma miękkie boki oraz czy będzie wygodna dla naszego dziecka. Często służy jako łóżeczko, dlatego warto też sprawdzić, czy jest komfortowa i przestrzenna.

Budka

Warto zwrócić uwagę, czy cicho się składa, sprawdź z jakiego materiału została wykonana oraz jaka jest jej szerokość – czy bez problemu zmieści się w aucie, windzie, drzwiach. Istotne jest także, czy chroni przed wiatrem, słońcem, czy ma wbudowane foliowe okienka i dodatkowe elementy, np. siateczki wentylacyjne.

Siedzisko

Przy siedzisku, jakie jest zamieszczane w spacerówkach, należy sprawdzić, czy jest ono profilowane, czy ma usztywnienia, wzmocnienia, czy posiada regulację położenia oraz jaki ma rodzaj pasów bezpieczeństwa (trzy- czy pięciopunktowe). Warto też zwrócić uwagę, czy siedzisko może być wykorzystywane jako nosidełko.

Pasy bezpieczeństwa

Istotne zwłaszcza, gdy maluch robi się coraz bardziej ciekawy otoczenia i może chcieć często wychylać się z wózka. Najlepsze są pasy pięciopunktowe (trzymają barki dziecka, obejmują je w talii i między nóżkami). Zwróć uwagę, czy pasy biegnące od ramion mają ochronne poduszeczki, które zapobiegną otarciom, a także na to, jaka jest szerokość pasów (nie mogą się wrzynać w ciało) i ich elastyczność (pasy mają chronić i przytrzymywać dziecko, ale nie mogą całkowicie ograniczać jego ruchów).

Rączka

Sprawdź, czy można ją łatwo i szybko regulować  (to istotne zwłaszcza jeżeli wózek będą prowadzić osoby o różnym wzroście) oraz przekładać.

Dno

Może być drewniane, styropianowe lub plastikowe. Dwa pierwsze dobrze izolują przed zimnem, natomiast ostatnie jest lekkie.

Tapicerka

Sprawdź, z jakiego materiału jest wykonane obicie oraz czy łatwo można je wyciągnąć, aby np. je wyprać.

Dodatki

Biorąc pod uwagę dodatki, sprawdź, czy wózek jest wyposażony w siatkę na zakupy, torbę, moskitierę, folię przeciwdeszczową, parasolkę, podstawkę na butelkę albo kubek. Zwróć uwagę na koszyk – powinien być zarówno pojemny, jak i lekki i umieszczony na takiej wysokości, że zamoczenie go w kałuży jest niemożliwe.

Waga

Warto zdać sobie sprawę, że ciężar wózka będzie rósł wraz z rozwojem naszego dziecka. Dziecko w wózku, zakupy i akcesoria to dodatkowe kilogramy, dlatego należy wybrać taki wózek, którego waga nie będzie utrudniała nam np. wniesienie lub zniesienie pojazdu na któreś piętro.  Na ogół ciężkie są wózki stabilne, typu gondola. Lepiej zatem zastanowić się czy będziemy w stanie poradzić sobie z przeniesieniem wózka z lub do mieszkania, czy będziemy potrafili umieścić go w bagażniku oraz czy waga wózka jest rozmieszczona równomiernie.

Możliwość złożenia

Możliwość składania wózka to bardzo istotna kwestia, dlatego warto przetestować w sklepie, czy zachodzi to dosyć sprawnie. Dodatkowo ważne jest również to, jaką wielkość ma wózek po złożeniu, czy może stać samodzielnie, czy trzeba go o coś oprzeć. Do tego dochodzi również sprawdzenie, jak łatwo i czy w ogóle można odczepić koła i gondolę. Warto także zwrócić uwagę, ile czasu zajmuje złożenie wózka.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Każdy z wózków powinien być zgodny ze standardami bezpieczeństwa, posiadać atesty i certyfikaty (odpowiedni atest dla wózków to wpisana w trójkąt literka „B”). Zwróćmy też uwagę, czy wózek posiada elementy odblaskowe, które zwiększają jego widoczność dla kierowców. Warto sprawdzić też z jakiego materiału został zrobiony pojazd, czy nie zawiera szkodliwych substancji, a jeżeli mamy wątpliwości – możemy upewnić się czy dany wózek nie znajduje się na liście produktów niezgodnych z dyrektywami UE (lista dostępna jest na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

Cena

Kupno wózka nie należy do małych wydatków i rodzice na pewno liczą się też z jego ceną. Jeżeli nasze wymagania znaczenie wykraczają poza przeznaczony na ten zakup budżet, można zastanowić się nad kupnem używanego pojazdu. Istotne jednak, aby nie podejmować tej decyzji pochopnie i gruntownie sprawdzić, czy wszystko właściwie w nim funkcjonuje. Bo choć istnieje wiele kryteriów na podstawie których możemy wybrać dany model, jakość i bezpieczeństwo powinny odgrywać tutaj kluczową rolę.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ