jak znaleźć dobrą nianię?
Pin It

Kradnie, spóźnia się, podważa autorytet, jest nieuczciwa i wiecznie przesiaduje przed telewizorem – taki obraz to koszmar każdej młodej mamy, która rozpoczyna poszukiwania niani. Z duszą na ramieniu przegląda ogłoszenia, mając nadzieję, że nie trafi na opiekunkę z piekła rodem. Zanim przystąpisz do „selekcji”, zmień nastawienie na bardziej pozytywne i uzbrój się w cierpliwość. Sprawdź, jak znaleźć dobrą nianię.

Gdzie szukać?

Metod wyłonienia niani idealnej jest wiele, lecz każda z nich ma swoje wady i zalety. Najczęściej pierwszym krokiem, jaki podejmujemy, jest zrobienie „wywiadu” w gronie rodziny. Do bliskiej osoby z pewnością masz większe zaufanie, ale czasem to zaufanie może się okazać zgubne. Z różowymi okularami na nosie możesz nie dostrzec, że tak naprawdę ukochana ciocia wcale nie radzi sobie najlepiej z niesfornym bobasem, a energicznej kuzynce brakuje opanowania.

Jeśli nikt z rodziny nie spełnia twoich oczekiwań, należy nieco poszerzyć pole poszukiwań. Popytaj wśród przyjaciół i znajomych, zwłaszcza tych, którzy sami korzystali kiedyś z pomocy niani. Może polecą kogoś wartego uwagi lub chociaż podzielą się sekretem, gdzie znaleźli swoją opiekunkę. Gdy w najbliższym otoczeniu nie znajdziesz osoby spełniającej twoje wymagania, musisz podjąć kolejny krok – poszukiwania wśród nieznajomych. Jak się za nie zabrać?

Najwygodniejszym narzędziem jest Internet. Przeglądnij oferty zamieszczane na popularnych portalach ogłoszeniowych lub dodaj własne. Aby uniknąć konieczności przedzierania się przez gąszcz ofert niezwiązanych z tematem, odwiedzaj serwisy specjalizujące się w pośredniczeniu na linii rodzice-niania. Zalety takiej metody? Masz ogromny wybór, w spokoju możesz przeglądać ogłoszenia i odpowiedzieć tylko na te, które cię zainteresują. Wadą wymienianą najczęściej jest brak bezpośredniego kontaktu na początkowym etapie poszukiwań, jednak faktem jest, że taki minus posiadają właściwie wszystkie metody. Weź natomiast pod uwagę coś innego: choć sytuacja powoli się zmienia, to wciąż największe grono użytkowników Internetu stanowią ludzie młodzi. Jeśli więc rozglądasz się za nianią w wieku powyżej 60 lat, ogłoszenia on-line mogą nie być strzałem w dziesiątkę.

Bardziej tradycyjnym sposobem jest wywieszenie własnego ogłoszenia na lokalnej tablicy, słupie lub zamieszczenie go w gazecie. Pamiętaj o tym, że lakoniczny komunikat: „szukam niani” nie wystarczy. Poinformuj przede wszystkim o wieku dziecka, przedstaw swoje oczekiwania co do czasu, jaki niania miałaby z nim spędzać oraz ewentualnie co do wieku czy doświadczenia kandydatki. Jeśli w twojej okolicy jest uczelnia wyższa z kierunkiem pedagogicznym, dobrym pomysłem będzie powieszenie ogłoszenia także w jej pobliżu.

Pomocy w poszukiwaniach mogą udzielić agencje opiekunek. W tym przypadku masz pewność, że polecona niania została dokładnie „prześwietlona” i jej kandydatura jest godna uwagi. Musisz się jednak liczyć z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych za pośrednictwo. Oszczędzisz trochę czasu, ale tak naprawdę nie masz gwarancji, że znaleziona w ten sposób opiekunka będzie lepszym wyborem niż niania odszukana przez ciebie na portalu internetowym.

Czym się kierować?

Załóżmy, że wyłoniłaś kilka najciekawszych twoim zdaniem osób. Co dalej? Nieodłącznym elementem „rekrutacji” jest spotkanie w cztery oczy. Dopiero bezpośredni kontakt daje możliwość weryfikacji słów umieszczonych w ogłoszeniu czy wypowiedzianych przez telefon. Do takiego spotkania warto się przygotować, a przede wszystkim do uczestnictwa w nim trzeba namówić męża – to powinna być wasza wspólna decyzja.

Zanim więc pierwsza potencjalna opiekunka przekroczy próg waszego domu, zastanów się, czego tak naprawdę od niej oczekujesz. Z pewnością chciałabyś, żeby była… idealna. Ale co to dla ciebie oznacza? Stwórz dwie listy. Na pierwszej z nich powinny się znaleźć cechy, które bezwzględnie musi posiadać niania. Prawdopodobnie będzie to opiekuńczość, cierpliwość, opanowanie, uczciwość, umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji. A może równie ważna jest dla ciebie pomysłowość i energiczność. Na drugiej liście umieść z kolei te cechy, które z pewnością będą dla ciebie plusem, ale będziesz również w stanie pogodzić się z ich brakiem. Może zamiłowanie do porządku albo oczytanie? W ten sposób zyskasz dość prosty i przejrzysty sposób weryfikacji.

Koniecznie ustal wcześniej, czy wolałabyś młodszą czy starszą opiekunkę oraz jakiego doświadczenia oczekujesz. To, że dana osoba nie zajmowała się wcześniej maluszkami w wieku twojej pociechy, nie oznacza, że sobie nie poradzi. Być może po kilku twoich wskazówkach doskonale się „wdroży” i sprawdzi się lepiej niż niejedna niania z plikiem referencji. A co z wiekiem? To już bardzo indywidualna kwestia. Starsze osoby chwalone są najczęściej za opanowanie, cierpliwość i wiedzę. Może się jednak uwidocznić syndrom „ja mam rację”. Ktoś, kto wychował już własne dzieci, jest przekonany, że wie najlepiej, czego mały człowiek potrzebuje. Jeśli wasze hierarchie wartości i metody wychowawcze rozmijają się, na pewno dojdzie do zgrzytów. Ten problem raczej nie pojawi się w przypadku niani młodej, która jest bardziej „elastyczna” i łatwiej dostosuje się do twoich zasad.

Czasem najważniejszym kryterium jest po prostu polubienie konkretnej osoby. Najlepszym testem na nianie może być pierwszy kontakt z wami, rodzicami i z maluszkiem. Kobieca intuicja rzadko zawodzi i często to ona doskonale podpowiada, z kim twoje dziecko będzie się czuło najbardziej komfortowo.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ