Pin It

Spacer na świeżym powietrzu to stały element w procesie wspierania zdrowia niemowlęcia. Jednak przed każdym wyjazdem lub wyjściem „w teren”,  malucha trzeba odpowiednio ubrać – zwłaszcza zimą i jesienią. Firmy produkujące ocieplacze dla dzieci stwarzają możliwość wyboru różnego typu rozwiązań. Sprawdźcie, co może się przydać na chłodne dni.

1. Śpiworek – wbrew pozorom, dziecięcy śpiworek nie służy tylko do tego, aby ogrzewał dziecko w trakcie snu we własnym łóżeczku. Duża część śpiworków została stworzona specjalnie po to, aby chronić dzieci przed zimnem w czasie podróży – zarówno wózkiem, jak i samochodem. Potocznie mówiąc, śpiworek wózkowy najlepiej sprawdza się w czasie spacerów na wietrze, deszczu i śniegu. Podczas jego zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy zewnętrzna faktura została uszyta z nieprzemakającego materiału. Natomiast wnętrze powinno być z wykonane do dobrego jakościowo materiału frotte lub mikrofibra. Dzięki temu, mały podróżnik nie zapoci się w czasie wycieczki, bo materiał będzie oddawał nadmiar ciepła na zewnątrz, izolując jednocześnie ciało dziecka przed niską temperaturą. W czasie kupna śpiworka warto zwrócić uwagę na to, jakie zalecenia daje producent dotyczące kwestii prania. Jeśli śpiworek nie posiada tak zwanej „opcji” prania w pralce, lepiej zrezygnować z jego kupna. Zdecydowana większość producentów stara się, aby śpiworki „wózkowe” pasowały również do nosidełek, co bardzo ułatwia zadanie rodzicom, kiedy malucha trzeba czymś okryć, w taki sposób, aby zwyczajnie się nie ześlizgnęło. Dobrym rozwiązaniem na chłodne dni są również śpiworki przeznaczone do fotelików samochodowych. Są one wykonane z lekkich i ciepłych materiałów oraz świetnie sprawdzają się w czasie dłuższej podróży, kiedy dziecko zasypia w samochodzie. Podczas kupna śpiworka przeznaczonego do fotelika samochodowego, dobrze jest się upewnić, czy producent przewidział w nim specjalne otwory na pasy bezpieczeństwa. Śpiworek, w czasie podróży samochodem, ma dużą przewagę nad kocykiem, ponieważ nie spada w trakcie jazdy i nie trzeba go ciągle poprawiać.

Ceny śpiworków – wahają się od 50 do nawet 300 zł, w zależności od producenta.

2. Kombinezon – drugim, równie ważnym elementem garderoby niemowlaka w czasie jesiennych i zimowych dni jest kombinezon. Dziecięce kombinezony możemy kupić w dwóch wersjach: jedno- lub dwuczęściowej. Zarówno jedna, jak i druga posiadają swoje plusy i minusy. Podstawową zaletą kombinezonu, na który składają się osobno kurtka i spodnie, jest przede wszystkim fakt, że każdą z części można ściągać niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, kiedy dziecko trzeba tylko częściowo rozebrać (np. w sklepie, poczekalni u lekarza, wizyty w urzędzie, poczcie lub banku). Kombinezon jednoczęściowy jest z kolei bardziej wygodny. Nic się w nim nie przesuwa i nie podwija. Niemowlę, które ubrane jest w kombinezon jednoczęściowy zdecydowanie łatwiej umieścić później w śpiworku, który niestety przyczynia się do podwijania kurtki. Z doświadczenia wielu mam wynika, że w praktyce najlepiej jest posiadać oba zestawy, ubierane w zależności od okoliczności – jednoczęściowy kombinezon na dłuższy spacer, kiedy nie uwzględniamy, że malucha trzeba będzie częściowo rozbierać  oraz kombinezon dwuczęściowy, gdy planujemy odwiedzić miejsca wymagające ściągnięcia części garderoby. Obecnie, w sklepach internetowych można znaleźć ogromny wybór kombinezonów dla niemowląt. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno, lepiej w stu procentach upewnić się z czym mamy do czynienia. Zdarzają się sytuacje, kiedy, mimo zapewnień sprzedającego, kombinezon okazuje się zbyt cienki lub wykonany z materiału słabego gatunku.

Ceny kombinezonów – wahają się od 100 do 300 zł, w zależności od producenta.

3. Czapka, szalik, rękawiczki – najczęściej można je kupić w zestawie, w dowolnym kolorze lub wzorze. Jeszcze zanim zdecydujemy się na taki zestaw, lepiej zastanowić się, czy wszystkie jego elementy wykorzystamy. Na początku warto jednak bliżej przyjrzeć się samym czapkom, bo to z ich kupnem rodzice mają zawsze największy problem. Czapki z reguły dzielą się na dwa rodzaje: tak zwane uszatki wiązane pod szyją oraz takie, których wiązać się nie da. Pierwszy rodzaj jest o tyle wygodny, że w momencie, kiedy dziecko wierci się we wózku, czapka nie spada z główki. Zwolennicy drugiego rodzaju czapki uważają, że nakładanie jej bez zawiązywania pod szyją jest wygodniejsze dla dziecka, a poza tym, można ją lekko podwinąć, kiedy za bardzo opada na czoło. Czapki dla niemowląt mają również swoje konkretne rozmiary w zależności od wielkości obwodu główki dziecka. Na przykład jeśli obwód główki dziecka wynosi  37 cm, najlepiej kupić czapkę o średnicy 42 cm. Czapki dla niemowląt powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, ponieważ mają chronić tę część ciała, która w zimne dni narażona jest na największą utratę ciepła. Najlepiej, kiedy czapka podszyta jest w wewnętrznej stronie miękkim polarem, który nie podrażnia delikatnej skóry na główce. W podobny sposób powinny być wykonane rękawiczki. Bardzo często rękawiczki doszywane są do kombinezonu i jeśli wcześniej kupiliśmy właśnie taki model, dodatkowe kupno rękawiczek nie będzie konieczne. Z kolei zaopatrywanie dziecka w szalik nie zawsze jest konieczne, przede wszystkim dlatego, czapka uszatka zawiązana pod szyją oraz kombinezon bardzo dobrze chronią przed zimnem. Dziecięca szyja jest w pierwszym roku życia dziecka jeszcze bardzo mała, dlatego zamiast szalika lepiej wybrać chustkę z polaru zapinaną na rzep. W ten sposób nie trzeba będzie obwiązywać dziecka kilka razy szalikiem.

Ceny – wahają się w zależności od tego, czy kupimy wszystkie rzeczy w komplecie, czy osobno. Za komplet trzeba średnio zapłacić ok. 50 – 70 zł. Ceny samych czapek wahają się od 25 do 60 zł. Rękawiczki, chustki i szaliki to wydatek około 10 – 20 zł.

4. Kocyki i pokrowce – przed każdym wyjściem na spacer warto zaopatrzyć się również w kocyk i foliową osłonkę/pokrowiec na wózek. Nawet jeśli w czasie wycieczki dodatkowe okrycia nie będą nam potrzebne, lepiej mieć je zawsze przy sobie, aby ochronić niemowlę przed nagłymi zmianami pogodowymi (deszcz, śnieg, wiatr).

Ceny – za kocyk dobrej jakości zapłacimy średnio ok. 40 -50 zł. Foliowa osłonka na wózek kosztuje ok. 40 zł.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ