Jeszcze nie stawiają pierwszych kroków, a już korzystają z tabletów – niemowlęta i urządzenia mobilne
Pin It

Ponad 1/3 dzieci poniżej 1 roku życia ma kontakt z urządzeniami typu smartfon lub tablet – wynika z badań opublikowanych przez Pediatric Academic Societies.

Naukowcy z USA postanowili sprawdzić, kiedy dzieci mają pierwszy kontakt z urządzeniami elektronicznymi i jak on przebiega. W tym celu przebadali 370 rodziców dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Badanie przeprowadzano na przełomie października i listopada 2014 roku w Filadelfii wśród przedstawicieli mniejszości społecznych o stosunkowo niskich dochodach.

Rodzice otrzymali do wypełnienia specjalny kwestionariusz. Pytano w nim m.in. o to, jakiego typu urządzenia mają w domu, w jakim wieku dzieci miały z nimi pierwszy kontakt, ile czasu i kiedy najczęściej z nich korzystają.

Wyniki pokazują, że 97% rodzin miało telewizory, 83% tablety, 77% smatfony, a 59% – dostęp do internetu. Zgodnie z odpowiedziami rodziców – 52% dzieci w wieku poniżej 1 roku życia oglądała telewizję, 36% bawiło się tabletem lub smartfonem, 24% rozmawiało przez telefon, 15% używało aplikacji i 12% grało w gry wideo. Wszystkie dzieci korzystały z tych urządzeń przed ukończeniem dwóch lat.


Biorąc pod uwagę wszechobecność elektroniki, nie jest to aż tak zaskakujące. Mimo to, badacze zwracają uwagę na coraz niższy wiek dzieci korzystających z urządzeń mobilnych. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby dzieci poniżej 2 roku życia nie miały kontaktu z urządzeniami mobilnymi. Zdaniem AAP nadmierne korzystanie z tego typu rzeczy może przyczynić się do kłopotów z nauką, trudności z koncentracją, otyłości.

Wyniki badania pokazują, że rodzice pozwalają dzieciom korzystać z urządzeń mobilnych w ramach rozrywki. 73% ankietowanych pozwala dzieciom grać na tabletach i smartfonach, podczas gdy oni krzątają się po domu, 60% podczas zakupów, 65% rodziców pozwala na korzystanie z urządzeń, aby uspokoić swoje dziecko, a 29% – aby ułożyć je do snu. Tylko 30% rodziców powiedziało, że rozmawiało z pediatrą na temat korzystania z urządzeń mobilnych przez dziecko.

Wraz z wiekiem zwiększa się czas korzystania z tego typu rzeczy. Co najmniej godzinę dziennie spędza przed ekranem 26% dwulatków oraz 38% czterolatków.

Autorzy badania twierdza, że lepsze zrozumienie wykorzystywania urządzeń mobilnych przez małe dzieci pomoże opracować programy edukacyjne dla rodziców i służby zdrowia.

Źródło: Time

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ