Kąpiel niemowlaka
Pin It

W jaki sposób i jak często kąpać niemowlaka? Jakich kosmetyków używać? I jak zapewnić mu przy tym bezpieczeństwo? Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości.

Młodzi rodzice często są początkowo przerażeni, gdy stają przed zadaniem wykąpania maleńkiej, kruchej istotki. Wyobrażają sobie dziecko tonące w wielkiej wannie pełnej wody i piany. W rzeczywistości kąpiel małego dziecka nie jest tak straszna, jak brzmi. Można ją przygotować w wanience dla niemowląt, dużym, okrągłym zlewie czy balii ustawionej na podłodze. Dno wanienki dla bezpieczeństwa możemy wyłożyć matą antypoślizgową  lub zaopatrzyć się w leżaczek do kąpieli. Nalewamy do wanienki niezbyt dużo wody – tyle, by maluch nie był do końca przykryty i nie mógł się zakrztusić. Woda powinna być w temperaturze ciała. Jeśli dziecko daje znać, że jest mu za zimno, możemy dodać nieco ciepłej wody, kontrolując cały czas, by go nie poparzyć. Odczucie zimna może być też spowodowane zmienną temperaturą w pomieszczeniu, więc zadbajmy, by obyło się bez przeciągów.

Kosmetyki

A bez jakich kosmetyków nie może się obyć kąpiel? Półki drogerii i sklepów dla dzieci są pełne olejków, kremów, zasypek i płynów. Większości rodziców wystarczy do kąpieli jeden, prosty produkt – np. delikatne mydło w kostce czy płyn z oliwką. Jeśli maluch ma dłuższe włoski, sprawdzi się też szampon. Przy bardzo krótkiej fryzurze wystarczy umyć głowę raz na dwa – trzy dni dziecięcym mydłem. Po apteczne specyfiki warto sięgać wtedy, gdy dziecko ma np. odparzoną skórę lub potówki. Dodatkowe nawilżanie po kąpieli nie powinno być konieczne. Woda może wysuszać delikatną skórę niektórych dzieci; w tym wypadku wystarczy codzienna podstawowa toaleta (okolice pieluszki i buzia) i kąpiel raz – dwa razy w tygodniu.

Wszystko pod ręką

Warto mieć wszystkie przybory toaletowe i ręczniki zawsze w okolicach wanienki, by ani na chwilę nie spuszczać dziecka z oczu. Około pierwszego lub drugiego roku życia maluch zacznie nieco lepiej „współpracować”, a dla niektórych kąpiel stanie się nawet wielką przyjemnością. Jednak na początku, rodzic jest dziecku niezbędny w każdej sekundzie przebywania w wodzie i niestety opuszczenie go, by pobiec do drugiego pokoju po zapomniany ręcznik, nie wchodzi w grę.

Twarz, oczy i uszy

Przed kąpielą możemy położyć malca na miękkim ręczniku i przemyć jego buzię. Najlepiej użyć do tego po prostu ręki z letnią wodą lub zmoczonego wacika. Przemywajmy też regularnie oczy – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Wydzielina gromadząca się w uszach malucha zapewnia mu ochronę, dlatego nie jest konieczne specjalne czyszczenie tego miejsca. Można jedynie przemyć małżowinę uszną wodą. Nie ma też potrzeby specjalnie przemywać noska, co tylko rozdrażnia większość dzieci. Kichanie i przemywanie raz na jakiś czas chusteczką jest naturalnym sposobem na oczyszczenie tego rejonu twarzy.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ