Karmienie piersią a alkohol – można czy nie?
Pin It

W czasie ciąży bezwzględnie zaleca się, aby unikać alkoholu. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, dlatego najlepiej w ogóle z niego zrezygnować. A co dalej, w czasie karmienia piersią? Czy karmiąca mama może okazjonalnie napić się drinka czy lampki wina?

Alkohol przenika do pokarmu, więc ma na dziecko podobny wpływ, co na mamę. Wątroba niemowlęcia nie jest jeszcze na tyle dojrzała, by poradzić sobie z alkoholem, dlatego może być to dla niego ryzykowne. Stąd najlepiej go unikać, a już na pewno nie można karmić dziecka bezpośrednio po spożyciu trunku.

Czy to oznacza, że z okazjonalnym drinkiem czy lampką wina mama będzie musiała poczekać aż do całkowitego odstawienia dziecka od piersi? Niekoniecznie, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim warto się wstrzymać przez pierwsze miesiące życia dziecka, kiedy zalecane jest wyłączne karmienie mlekiem matki. W tym czasie pierś to podstawa pożywienia dziecka i maluch często się jej domaga (im większe dziecko, tym też na ogół bardziej ustalony rytm karmień). Ponadto laktacja potrzebuje czasu na to, by się unormować, a alkohol osłabia ten proces. Warto też pamiętać, że alkohol obniża poziom oksytocyny i hamuje odruch wypływu pokarmu, przez co zaburza laktację, a dziecko otrzymuje mniej mleka. Powszechne przekonanie, że alkohol wspomaga produkcję mleka jest nieprawdziwe (mamom karmiącym nie zaleca się sięgania po żaden alkohol, nawet napoje typu Karmi, które również go zawierają). Więcej o tym, jak wspomóc laktację, znajdziesz tutaj.

Mamom karmiącym piersią nie poleca się sięgania po alkohol, lepiej jednak, aby kobieta okazjonalnie napiła się lampki wina czy wzniosła toast po nakarmieniu dziecka, niż gdyby miała z tego powodu całkowicie odstawić niemowlę od piersi. Zanim się jednak na to zdecyduje, powinna wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Co jest ważne?

Poziom alkoholu w mleku wzrasta w tym samym tempie, co jego poziom we krwi (szczyt osiąga po 30–60 minutach) i opada w tym samym czasie, co we krwi. Aby wydalić jednostkę alkoholu z organizmu (małe piwo, lampka wina, kieliszek wódki czy likieru) potrzeba ok. 3 godzin. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (APP)  dopuszczalne jest sporadyczne spożycie przez karmiącą mamę niewielkiej ilości alkoholu, jednak wcześniej należy nakarmić dziecko i odczekać do następnego karmienia minimum 2 godziny od spożycia trunku, aż alkohol zostanie wydalony z pokarmu.

– Alkohol niestety obniża produkcję mleka i – co ważne – przechodzi do pokarmu. Warto mieć to na uwadze. Jeśli kobieta karmiąca chciałaby spożyć alkohol, to powinna wcześniej nakarmić dziecko. Następnie po spożyciu 1–2 drinków odczekać 2–3 godziny. Ewentualnie, gdyby piersi domagały się szybciej karmienia, to odciągnąć i wylać mleko. Jeśli zdarzy się mamie karmiącej upić, powinna poczekać z karmieniem dziecka do momentu aż wygaszą się wszystkie objawy, to jest około 12 godzin. Przez ten czas powinna odciągać pokarm i go wylewać. W tym mechanizmie chodzi o to, żeby nie zakłócić laktacji długą przerwą – tłumaczyła w tej rozmowie Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny CDL.

Warto jednak mieć na uwadze, że im więcej pijemy, tym więcej potrzebujemy czasu, aby organizm sam, naturalnie poradził sobie z wydaleniem alkoholu. Jeśli mamy w planach wypić więcej, najlepiej odpowiednio wcześnie odciągnąć pokarm, tak by ktoś inny mógł go podać dziecku. Dla własnego komfortu, jak zostało już wspomniane przez położną, lepiej odciągnąć też mleko wieczorem i wylać (nie trzeba jednak odciągać i wylewać mleka w celu pozbycia się alkoholu – to nic nie da, organizm sam sobie z tym poradzi).

W kwestii picia alkoholu w czasie karmienia lepiej jednak, by tego typu sytuacje albo nie miały miejsca, albo były po prostu okazjonalne i dobrze zaplanowane. Wcześniej lepiej też sprawdzić na butelce wina czy piwa, ile mieści się w nim alkoholu (im mniejsza zawartość, tym lepiej). W trakcie bądź przed spożyciem takiego napoju dobrze jest coś zjeść, aby utrzymać niski poziom alkoholu we krwi.

Warto pamiętać, że po spożyciu alkoholu nie powinno się pozostawać samemu z maluchem. Zgodnie z zaleceniami APP rodzic po wypiciu nawet niewielkiej ilości napoju alkoholowego nie powinien spać z dzieckiem w jednym łóżku, bo zwiększa to ryzyko SIDS.

Jeżeli z kolei matka pije często i/lub w dużych ilościach i karmi piersią, jest to szkodliwe dla dziecka. Regularne spożywanie większej ilości alkoholu może wywołać u malucha senność, wymioty, nadmierne pocenie, zaburzenia wzrostu i rozwoju neurologicznego. Mamy uzależnione od alkoholu, pijące regularnie, nie powinny karmić piersią.


Źródła:
Gill Rapley, Tracey Murkett, Po Prostu piersią, Warszawa 2015
Nehring-Gugulska M., Warto karmić piersią. I co dalej?, Warszawa 2004
Centrum Nauki o Laktacji

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Karmi ma DO 0.5% alkoholu. Czyli w 100 ml jest 0.5 ml alkoholu, w butelce 400 ml – 2 ml czyli 2 krople… zaczynamy popadać w paranoję. Zrezygnujmy również z kefiru i wszelkich owoców… nie piłam w ciąży nic a nic ale właśnie tylko karmi pomogło mi w czasie laktacji nie żadne femaltikery czy inne cuda. Wszystko jest kwestią zdrowego rozsądku i umiaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ