karmienie piersią
Pin It

Nowe badania dowodzą, że karmienie piersią jest korzystne dla matek po cesarskim cięciu i pomaga w łagodzeniu przewlekłego bólu odczuwanego po wykonaniu operacji.

Zdaniem naukowców matki, które karmiły piersią przez co najmniej 2 miesiące po cięciu cesarskim, były mniej narażone na ból w miejscu cięcia, niż mamy karmiące piersią poniżej 2 miesięcy. Badania przedstawiła na początku czerwca dr Carmen Alicia Vargas Berenjeno ze Szpitala Uniwersyteckiego Nuestra Señora de Valme w Hiszpanii podczas Kongresu Euroanaesthesia 2017 w Genewie.

Zgodnie z wytycznymi WHO, niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, aby osiągnąć optymalny wzrost, rozwój i zdrowie. W USA zalecenia te spełnia 51,8% matek. Nowe badania mają zachęcić kobiety do przedłużenia okresu karmienia piersią.

W badaniu analizowano dane 185 matek, u których wykonano cesarskie cięcie w okresie od stycznia 2015 roku do grudnia 2016 roku. W ciągu 24 godzin od wykonania cięcia przeprowadzano z tymi kobietami wywiad dot. poziomu odczuwanego bólu w miejscu operacyjnym, pytano także o karmienie piersią i odczucia z tym związane. Wywiady przeprowadzano ponownie w ciągu 72 godzin od operacji oraz 4 miesiące później.

Spośród badanych kobiet 87% karmiło piersią, z czego 58% karmiło przez co najmniej 2 miesiące. U około 11,4% matek odnotowano chroniczny ból po cesarskim cięciu. Naukowcy stwierdzili, że przewlekły ból częściej występował u matek, które krócej karmiły piersią.

Po 4 miesiącach od cięcia 8% matek karmiących piersią przez co najmniej 2 miesiące doświadczyło przewlekłego bólu w miejscu operacyjnym. U matek karmiących poniżej 2 miesięcy na odczuwanie bólu po 4 miesiącach od operacji skarżyło się 23% matek.

Polecamy: Połóg po cesarskim cięciu – co warto wiedzieć?

W wynikach uwzględniono szereg czynników zakłócających, w tym m.in. wiek matki. W dalszych badaniach naukowcy ustalili także, że matki z wyższym wykształceniem lepiej radziły sobie ze zmniejszeniem przewlekłego bólu w ciągu 4 miesięcy od operacji. Co więcej, ponad połowa kobiet karmiących zgłosiła pojawienie się niepokoju, co zdaniem naukowców może wpływać na ryzyko wystąpienia chronicznego bólu. Jak twierdzą: „Możliwe, że lęk podczas karmienia piersią może mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia bólu w miejscu operacyjnym po upływie 4 miesięcy od operacji”.

Badania w kierunku wpływu karmienia piersią na zmniejszenie występowania przewlekłego bólu po cięciu cesarskim są kontynuowane. „Te wstępne wyniki sugerują, że karmienie piersią przez ponad 2 miesiące chroni przed przewlekłym bólem po cięciu cesarskim przy trzykrotnym wzroście ryzyka chronicznego bólu, jeśli karmienie piersią trwa tylko przez 2 miesiące lub mniej” – twierdzą autorzy badania.

Zdaniem naukowców, prezentowane wyniki mogą zachęcić kobiety do karmienia piersią.

Źródło: Medical News Today

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ