karmienie piersią
Pin It

Karmienie piersią przez co najmniej sześć miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania na białaczkę u dziecka – wynika z badań opublikowanych w piśmie „JAMA Pediatrics”.

Białaczka jest najczęściej wykrywanym nowotworem wśród dzieci – stanowi ok. 30% wszystkich nowotworów u najmłodszych. Wciąż niewiele wiadomo o jej przyczynach.

Na całym świecie każdego roku diagnozuje się około 175 tysięcy przypadków białaczki u dzieci poniżej 15 roku życia. Pomimo postępu technologii, białaczka wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w USA wśród osób poniżej 15 roku życia.

Naukowcy z Uniwersytetu Hajfy w Izraelu postanowili przyjrzeć się 18 badaniom poświęconym wpływowi karmienia piersią na ryzyko białaczki dziecięcej. Po analizie badań ustalili, że u dzieci, które były karmione piersią przez 6 miesięcy lub dłużej ryzyko rozwoju białaczki zmniejsza się o 19% w porównaniu z dziećmi, które nie były karmione piersią lub były karmione krócej niż przez 6 miesięcy.

Z analizy naukowców wynika też, że u dzieci, które były karmione przez dowolny okres występuje o 11% mniejsze ryzyko białaczki niż u tych, które w ogóle nie były karmione mlekiem mamy.

Skompletuj  wyprawkę dla noworodka! (2).png

Autorzy wyjaśniają, że mleko matki wpływa na rozwój układu odpornościowego niemowlęcia, ponieważ zawiera różnorodne komponenty i immunologicznie czynne przeciwzapalne mechanizmy obronne. Mleko mamy dostarcza dziecku również komórki macierzyste.

Naukowcy przypominają, że Amerykańska Akademia Pediatrii i WHO zalecają, aby dzieci przez pierwsze 6 miesięcy życia były karmione wyłącznie mlekiem mamy, ponieważ zapewnia im to prawidłowy wzrost i rozwój. Zdaniem tych organizacji po upływie 6 miesięcy karmienie powinno być kontynuowane do 2 lat lub dłużej.

„Ponieważ głównym celem zdrowia publicznego jest profilaktyka powikłań, pracownicy służby zdrowia powinni być edukowani na temat potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z karmienia piersią oraz przeszkoleni w tym, aby pomóc matkom karmić piersią” – piszą autorzy badania.

Naukowcy uważają, że warto wykonać jeszcze bardziej szczegółowe badania, by poznać mechanizmy biologiczne stojące za tą zależnością.

Źródło: Medical News Today

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ