Pin It

Mleko mamy jest pełnowartościowym pożywieniem dla dziecka, a jedną z jego najważniejszych funkcji jest wspieranie układu odpornościowego malucha. Okazuje się jednak, że lista korzyści płynących z karmienia piersią jest znacznie dłuższa. Naukowcy dowodzą, że naturalne karmienie znacząco przyspiesza rozwój mózgu dziecka. 

Specjaliści użyli rezonansu magnetycznego, aby zbadać rozwój mózgu u 133 dzieci w wieku od 10 miesięcy do 4 lat. Już w drugim roku życia zaobserwowano istotne różnice. U dzieci, które karmione były wyłącznie mlekiem matki przez co najmniej trzy miesiące, stwierdzono szybszy rozwój kluczowych obszarów mózgu w porównaniu do maluchów, które otrzymywały mieszankę bądź mieszankę i mleko mamy. Różnice były najbardziej widoczne w tych obszarach, które odpowiedzialne są za umiejętności językowe, emocje i zdolności poznawcze.

„Zaobserwowaliśmy różnice w rozwoju białej substancji mózgu na poziomie aż 20-30 proc. między dziećmi karmionymi naturalnie a dziećmi karmionymi mieszankami”, mówi Sean Deoni z Brown University.

Co jeszcze spostrzegli naukowcy? Dzieci, które spożywały mleko mamy, miały lepiej rozwinięty wzrok i umiejętności motoryczne. Różnice te były szczególnie widoczne w przypadku maluchów, które były karmione piersią przez ponad rok.

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ